Petraeus ve Annan Ankara’daydı

CIA’in Başkanı David Petraeus’un Ankara’ya yaptığı sürpriz ziyaret, AB-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın Türkiye’de bulunduğu zamana denk geldi.

ABD’nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in Başkanı David Petraeus, Ankara’ya, önceden duyurulmamış iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bu ziyaretin amacı, Suriye’de gitgide kötüleşen durum, teröre karşı ortak mücadele yolları ve bölgesel konulariçin”önümüzdeki aylarda” daha yakın bir işbirliği sağlama konularında müzakerelerde bulunmaktı.

Hürriyet Daily News’un ulaştığı bilgilere göre, Petraeus, dün ve önceki gün üst düzey Türk yetkililerle bir araya geldi. CIA Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve mevkidaşı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile görüştü.

ABD Büyükelçiliği’nden bir yetkilinin bildirdiğine göre, Türk ve ABD’li yetkililer, “bölgenin acil çözüm bekleyen konuları için önümüzdeki aylarda daha verimli bir işbirliğinin sağlanması” üzerine konuştu.

Türk yetkililerse, Erdoğan ve Petraeus’un Suriye krizi ve terörle mücadele konularında fikir alışverişinde bulunduğunu söyledi.Yetkililer ayrıca, 2007’de başlatılan istihbarat paylaşım mekanizmasına da değindiler.

Petraeus’un ziyareti, AB-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın Türkiye’de bulunduğu zamana denk geldi. ABD’li bu iki ismin Ankara’da aynı otelde kaldığı düşünülüyor ancak bir bir toplantı yapıp yapmadıkları hakkında kesin bilgi yok.
* “CIA chief hints at closer cooperation in months” başlıklı haberin orijinali için,

https://www.hurriyetdailynews.com/cia-chief-hints-at-closer-cooperation-in-months.aspx?pageID=238&nID=15971&NewsCatID=338 . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?