Phil “Altı hafta daha kış” dedi

ABD’de her yıl yapılan Dağsıçanı Günü (Groundhog Day) festivalinde dün, Dağsıçanı Phil, kışın altı hafta daha süreceğini “tahmin etti”.

Pennsylvania’nın Punxsutawney şehrinde bulunan Gobbler’s Knob tepesinde yapılan kutlamalara 15 binden fazla kişi katıldı.

Katılımcılar arasında Pennsylvania Valisi Tom Corbett de yer aldı. Gobbler’s Knob’a gidemeyenler ise Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinden ve internetteki canlı yayınlardan töreni takip etti.

PHIL 6 HAFTA DAHA KIŞ DEDİ / FOTO GALERİ

Corbett, törende yaptığı konuşmada, “1887 yılında küçük bir toplantı olarak başlayan bu festival bugün ülkemizin dört bir köşesinden binlerce insanı ağırlıyor” dedi.

Phil’in “Kış altı hafta daha sürecek” tahmini ise hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması dolayısıyla çok endişe yaratmadı.

Dağsıçanı Günü, Alman kültüründe yer alan bir inanca dayanıyor. Buna göre, Hıristiyanların Hz. Meryem Yortusu olarak kutladığı 2 Şubat günü, kış uykusuna yatan bir hayvan yuvasından çıkıp gölgesini görürse kış altı hafta daha devam ediyor.

Phil, 1886’dan bu yana 100 kez gölgesini gördü, 16 kez ise görmedi. Diğer yıllarda ne olduğu konusunda elde bir kayıt yok. Dahası Phil’in tahminlerinin isabetli olup olmadığı konusunda da elde kayıt yok.

Dağsıçanı Günü, Bill Murray’nin 1993 tarihli “Bugün Aslında Dündü” filmiyle bütün dünyada ve Türkiye’de bilinen bir gelenek haline geldi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?