Piyasa Analizleri

Piyasa Analizleri. Efe Tuncel yazdı.

Piyasa Analizleri

İş dünyasında geçtiğimiz günlerde en çok konuşulan konu, Bear Stearns’ün JP Morgan tarafından 2 milyar dolar civarı fiyata satın alınıyor olmasıydı.

Üstelik fiyat başta 200 milyon dolar iken Amerikan ekonomisinin abileri olarak da isimlendirebileceğimiz kurumların ricası ve JP Morgan’a verdikleri bir takım sözler ile fiyat 2 milyar dolara yükseltilebildi.

Daha bir kaç hafta öncesine kadar piyasa değeri on milyar dolarla ifade edilen bir şirketin böyle düşük bir miktara satın alınıyor oluşu Amerikan ekonomisine olan güveni biraz daha azalttı.

Sene başından bu yana 100 milyar dolar’ın yurtdışına çıkmasını önleyemeyen Fed’in işi de iyice zorlaştı.

Şuraya kadar anlattıklarımı piyasayı az çok takip eden herkes biliyordur.

Bu konu ile ilgili her gün onlarca yazı yayımlanıyor ve hemen her ekonomi programında bu konu tartışılıyor. Ancak gözlemlediğim kadarıyla Bear olayı ile ilgili anlatılanlar genelde macro olarak adlandırabileceğim geniş bir perspektifte oluyor yani işi yatırımcılık olmayan ama birikimlerini finans piyasasında değerlendiren yatırımcılara fayda sağlayacak şeyler anlatılmıyor.

Diğer taraftan bence Bear olayı birikimlerini çalıştıkları şirketin hisselerini alarak değerlendiren kesime ve bu kesime bakarak yatırım yapanlara önemli bir ders verdi.

Bu dersleri derin bir şekilde anlatıp değerlendirmesek de olur çünkü bunlar aslında bilinen şeyler. Kısaca özetlersek;

Çalıştıkları şirketin hisselerini şirket içi bilgilendirme sunumlarına ve sunumlarda şirket ile ilgili açıklanan çok özel(!) bilgilere bakarak alanlar artık akıllarının bir kenarına küçük ama önemli bir not eklemeli.

Şirket içi bilgilendirmeleri yapılırken, şirket çalışanları yatırımcı olarak görülüyor ve kendilerine hep olumlu şeyler -hatta biraz abartılarak- anlatılıyor. Bu yüzden şirket içi bilgilendirmeleri çok dikkate alınmamalı.

Zaten yatırım uzmanları da çalışılan şirkete birikimlerin %5inden fazlasını yatırmanın kötü bir risk yönetimi olacağını sık sık vurguluyorlar.

Şirketlerin çalışanlarına bakarak yatırım yapanlar ise bence bu kesimin hareketlerini izleyip karar vermek yerine kendi ya da aracı kurumlarının analizlerine bakarak karar vermeliler.

Efe Tuncel

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?