Polis Müslümanları izliyor

New York Polis Departmanı’nın Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) ile beraber Müslüman gruplar arasında sürdürdükleri çalışmalar tartışma yarattı.

Polis ve CIA’in ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda görevlendirilen gizli “gözcülerin” Müslümanların gündelik olarak kullandığı kitapçılar, restoranlar ve diğer yerel dükkanlara gittikleri ve hatta Camilerde vaazları ve imamları dinledikleri öğrenildi.

CIA’in New York Polisi’nden en az bir detektifi kendi merkezinde eğittiği bildirildi. ABD kanunlarına göre CIA ülke topraklarında casusluk faaliyeti yürütemiyor. Bu da bu işin yasal olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor.

Associated Press’in haberine göre NYPD tarafından New Jersey ve çevresindeki ağırlıklı olarak Müslüman grupların yaşadığı mahallelerde yapılan operasyonlar hiçbir federal ajansın sivil özgürlükler yasalarını ihlal etmeden gerçekleştirebileceği işler değil.

Olayın vahim tarafı NYPD, New Jersey bölgesinde yetki sahibi de değil!

NYP’de çalışan 40 kadar memurlar ve federal yetkilinin bu faaliyetlere iştirak ettiği tahmin ediliyor.

Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), New York ve New Jersey şubeleri Adalet Bakanlığı’ndan NYPD hakkında soruşturma açmasını istedi. CAIR aynı zamanda NYPD’nin bu istihbarat faaliyetleri için ne kadar para harcadığını da merak ediyor.

CAIR New Jersey Direktörü James Yee, grubun polisin faaliyetleri nedeniyle şoka uğradığını belirtiyor.
“Bu haber bizi şaşırttı. Hiç şüphe yok ki özellikle Müslüman olduğumuz için birileri tarafından aşırı bir şekilde önemseniyoruz. İslam Merkezi’ne gitmekten bile korkmalıyız belki de.”

CAIR, New York polisinin 1. Anayasa Değişikliği ile korunan hakları ihlal ettiğini, CIA’in de 1981 yılında Ronald Reagan’ın yayınladığı özel Başkanlık emrine aykırı bir şekilde ülke sınırları içerisinde casusluk faaliyeti yaptığını savundu. (USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?