İstanbul Gaziosmanpaşa’da geçen yıl polis memuru Anıl Kaan Aybek’in şehit edildiği olayla ilgili açılan davada karar açıklandı. Aybek’in “dur” ihtarına ateş ederek karşılık vererek ölümüne sebep olan Emre Yılmaz ve Halil İbrahim ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Cezalarında indirim uygulanmamasına tepki gösteren sanıklar, “Başkanım sizin hiç vicdanınız yok mu?” diyerek tepki göstermesi üzerine şehidin annesi, “Benim oğlum öldü” diye bağırarak sinir krizi geçirdi.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi, polis Anıl Kaan Aybek’in geçen yıl Gaziosmanpaşa’da şehit edilmesiyle ilgili davayı karara bağladı. Duruşmaya, şehidin çok sayıda yakını katılırken, tutuklu sanıklar Emre Yılmaz ve Halil İbrahim Şenol avukatlarıyla birlikte hazır bulundu. Tutuksuz sanık Cem Engin Dere’yi ise avukatı temsil etti.

“POLİSİN VURULDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Mahkemede son sözü sorulan Halil İbrahim Şenol, “Yakalandığımız ana kadar polisin vurulduğunu bilmiyorduk, bilseydik teslim olurduk. Böyle bir olaya karışmış olmamayı isterdim. Çok pişmanım” dedi. Diğer sanık Emre Yılmaz da olay anında sarhoş olduğunu iddia ederek, “Polis olduklarını bilmeden ateş ettim. Yakınlarından özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

“SANIKLARA İNDİRİM YOK”

Mahkeme, Emre Yılmaz ve Halil İbrahim Şenol “Kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca Yılmaz ve Şenol’a “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan 2 yıl 6 ay hapis 2 bin 400 TL adli para cezası, “Görevi yaptırmamak için direnme” suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası, “Hakaret” suçundan da 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Heyet, bu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Sanık Cem Engin Dere’ye ise delil yetersizliği nedeniyle beraatına karar verildi.

“BAŞKANIM SİZİN HİÇ VİCDANINIZ YOK MU?”

Cezalarında indirim uygulanmamasına tepki gösteren sanıklar, “Başkanım sizin hiç vicdanınız yok mu?” diye sordu. Şehidin annesi Hülya Aybek, “Benim oğlum öldü” diye bağırarak sinir krizi geçirdi. Acılı anneyi yakınları zor sakinleştirdi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?