Press TV: Nükleer müzakereler İstanbul’da

İran haber kaynağı Press TV’den son gelen bilgiye göre, İstanbul, İran ile dünya güçleri arasında gerçekleştirilecek nükleer görüşmelere ev sahipliği yapacağını doğruladı. Başbakan Erdoğan ise görüşmelerin İstanbul’da yapılacağının henüz doğrulanmadığını söyledi.

Press TV’nin Fars haber ajansından aldığı ve ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırılarak verdiği habere göre, İstanbul, 13 ve 14 Nisan tarihlerinde İran ile dünya güçleri arasında gerçekleştirilecek nükleer görüşmelere ev sahipliği yapacağını doğruladı.

Haberde, İstanbul’daki görüşmelerde ilerleme kaydedilmesi durumunda müzakerelerin bir sonraki durağının Irak’ın başkenti Bağdat olacağı da belirtildi.

Görüşmelere katılacak ülkelerden henüz bu haberle ilgili bir doğrulama gelmedi.

İSTANBUL KONUSUNDABELİRSİZLİK YAŞANDI

Geçen hafta İran’dan, nükleer müzakerelerin Türkiye’de yapılmayacağı yönündeaçıklamalar gelmişti. “Türkiye’nin görüşmelerden dışlanmasına” gerekçe olarak Ankara’nın Suriye konusundaki tutumuna işaret edenler olmuştu.
Birçok İranlı yetkili de yaptıkları açıklamalarda, , Bağdat ya da Pekin’in ev sahipliği yapabileceğini ifade etmişti.

Özellikle Meclis Başkanı Ali Laricani’nin hafta sonu İstanbul’da yapılan “Suriye Halkının Dostları Konferansı” konusundaki ağır eleştirileri üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran’dan izahat istendiğini açıklamıştı.

“AÇIKLAMARIN BAĞLAYICILIĞI YOK”

İranlı Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’yi arayan Davutoğlu, mevkidaşının kendisine İran İslam Cumhuriyeti adına yapılan bütün açıklamaların sadece Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı ve Dini Lider tarafından yapıldığını, diğer açıklamaların bir bağlayıcılığının bulunmadığını söylediğini bildirdi.

Önümüzdeki hata yapılacak görüşmelerin İstanbul’da yapılması önerisi, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Tahran ziyareti sırasında İran’dan gelmişti.

Türkiye, en son Ocak 2011’de yapılan İran nükleer görüşmelerinde ev sahipliği yapmıştı.
BAŞBAKAN YORUM YAPMADI
Çin’de resmi ziyaretlerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran ile nükleer müzakerelerin İstanbul’da yapılacağı yönündeki haberlere ilişin, “Teyit edilmeyen bir konu üzerinde herhangi bir açıklama yapmamız doğru olmaz. Teyit edildiği anda zaten bunu hemen sizlerle paylaşırız. Şu ana kadar teyit edilmiş değil” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?