Prof. Dr. Ataman Şendöl

ataman-sendolMoleküler biyolog Ataman Şendöl “2010 Yılı Avrupa Kıtası Genç Araştırmacı Ödülü”nü aldı.

Prof. Dr. Ataman Şendöl

Ödül Science Dergisi ve Ge Healthcare tarafından 4 kıtadaki en iyi araştırmacılara veriliyor.
Dr. Şendöl, yaptığı araştırmada kanser hücrelerinin oksijen yetersizliği nedeniyle ölmediğini ortaya koydu ve buna neden olan bir geni buldu.

Şendöl kendisine ödül getiren “Programlanmış Hücre Ölümü” projesini şöyle anlatıyor:

“ Vücuttaki her hücre DNA’sındaki problemi anlayabiliyor ve diyor ki ‘Benim DNA’mda yanlışlık var.’ Hücre eğer bu problemi çözemeyeceğini anlarsa kendisini yok ediyor. Üstelik bunu çok kısa sürede yapıyor ve 20 dakikada ölüyor.

İnsan vücudunda bir günde aşağı yukarı 50 milyar hücre intihar ediyor. Kanserle ilgili araştırma yapan bilim adamları hücre ölümlerini 1950 ve 60’larda yaptıkları çalışmalarda görmüşlerdi ama oksijen alamayan hücrelerin bir şekilde öldüğünü düşünüyorlardı.

Aksine bu eylem aktif bir program tarafından yürütülüyordu. Bu durum 1980’lerde tespit edildi ve hücrelerin ölümünü kontrol eden genler bulundu.

Zürih Üniversitesi Mikrobiyoloji Bölümü’nde Prof. olan Dr. Michael Hengartner bu sonuca ulaşan ilk bilim adamlarından.

Prof. Dr. Robert Horvitz de Programlanmış Hücre Ölümü çalışmasıyla 2002’de Nobel Ödülü aldı. Artık biliniyor ki, oksijensiz kalmak hücreleri iyice büyütüyor. Oksijen azalınca o hücrelere ne olduğuna baktım ve orada çalışan tirosinas genini buldum. ”

Dünyanın Türk dâhileri

Bilge Demirköz 

Prof. Dr. Ataman Şendöl

Prof. Dr. Murat Günel

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Fuat Akyıldız

Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos

Bir de Sanatçımız Var: Kutlukhan Perker

Önceki haberProf. Dr. Murat Günel
Sonraki haberBilge Demirköz
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?