Prof. Dr. Fuat Akyıldız

Prof Dr Fuat Akyildiz
Prof. Dr. Fuat Akyıldız yeni projesinde insan vücudunda dolaşacak ek hücreler geliştirecek ve bu hücreler birbiriyle haberleşecek.

Prof. Dr. Fuat Akyıldız

Fuat Akyıldız, yeni projesinde insan vücudunda dolaşacak ek hücreler geliştirecek ve bu hücreler birbiriyle haberleşecek.

ABD’de yürüttüğü kablosuz iletişim hatları ve uydu haberleşmesi araştırmaları dolayısıyla mühendislik bilimleri dalında 2011 TÜBİTAK Özel Ödülü’nü alan Prof. Dr. Akyıldız, son araştırmasında bu çalışmalarını daha da ileri götürerek insan vücuduna yerleştirilen nano aygıtların haberleşmesini sağlayan bir projeyle hastalıkların daha oluşmadan teşhisine imkân verecek teknolojilerin altyapısını hazırlıyor.

Akyıldız projesinin deneme çalışmalarının 30 yıl sonra başlayacağını düşünüyor. Ve gerçekleşmesi halinde insan ömrünün 250 yıla kadar çıkabileceğini belirtiyor.

Prof. Dr. Fuat Akyıldız ‘nın büyük hayali

Prof. Dr. Fuat Akyıldız yeni projesinde insan vücudunda dolaşacak ek hücreler geliştirecek ve bu hücreler birbiriyle haberleşecek.

ABD`de yürüttüğü kablosuz iletişim hatları ve uydu haberleşmesi araştırmaları dolayısıyla mühendislik bilimleri dalında bu yıl TÜBİTAK özel ödülünü alan Prof. Dr. Fuat Akyıldız, son araştırmasında bu çalışmalarını daha da ileriye götürerek insan vücuduna yerleştirilen nano aygıtların haberleşmesini sağlayacak proje ile hastalıkların daha oluşmadan teşhisine imkan verecek teknolojilerin alt yapısını hazırlıyor.

ABD`nin TÜBİTAK dengi kuruluşu NSF`ten bu çalışmaları için 3 milyon dolarlık destek alan Türk araştırmacı, projesinin 30 yıl sonra deneme çalışmalarının başlayacağını öngörüyor. Araştırmacı, projenin meyvelerinin alınması ile gelecekte insan ömrünün 250 yıla kadar çıkarılmasının yolunun açılacağını belirtiyor.

Akyıldız, 4G ve NG kablosuz ağlar fikirlerini, 1999-2000 yıllarında öne süren ilk araştırmacılar arasında olduğunu ifade etti.

Üç kıtada araştırmalar yapan ve pek çok merkezde de başkan olarak görev alan Akyıldız, son araştırma konusunun ise saç telinden daha ince özellikteki nano cihazların birbirleriyle nasıl iletişim kurabilecekleri üzerine olduğunu bildirdi.

Akyıldız, “Bu nano aletler, insan vücuduna enjekte edilecek, akyuvarlar, alyuvarlar gibi yeni kan hücreleri olarak vücutta milyarlarca ek hücre olarak dolaşacak. Bunlar herhangi bir tümörde, hastalıkta, virüslere karşı kullanılacak. Bunların haberleşmesi, beraberce çalışmaları ilginç araştırma problemlerini kapsıyor. Moleküler iletişim adı altında gerçekleşen bu çalışma şu an bütün dünyaya yayılıyor” dedi.

Dünyanın Türk dâhileri

Bilge Demirköz 

Prof. Dr. Ataman Şendöl

Prof. Dr. Murat Günel

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

Prof. Dr. Fuat Akyıldız

Prof. Dr. Afksendiyos Kalangos

Bir de Sanatçımız Var: Kutlukhan Perker

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?