Prof. Dr. Uğurbaş bebeğe göz kapağı yaptı

Bebeklerde Goz Kapagi BozukluklariProf. Dr. Uğurbaş bebeğe göz kapağı yaptı. Uğurbaş Göz kapağı olmayan bebeğe göz çevresindeki dokulardan kaydırma yöntemiyle göz kapağı yaptı.

ZONGULDAK Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, 28 yaşındaki Şenay Topal’ın geçen hafta dünyaya getirdiği sağ göz kapağı olmayan bebeği Şeyda’ya, göz çevresindeki dokulardan kaydırma yöntemiyle göz kapağı yapıldı.

Prof.Dr. Suat Hayri Uğurbaş bebeğe göz kapağı yaptı

Ameliyatı yapan Prof.Dr. Suat Hayri Uğurbaş, bu tür vakalarının milyonda bir görüldüğünü, tedavi yapılmazsa göz kapağının koruduğu gözün saydam tabakasında kısa sürede etkilenmeler başlayacağını ve hastanın görmesinin bozulacağını söyledi.

Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde yaşayan Şenay Topal, 2 Mart’ta, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde bir kız bebek dünyaya getirdi.

Yapılan kontrolde, Şeyda adı verilen bebeğin sağ göz kapağının olmadığı belirlendi. Doktorları şaşkına çeviren bu durum üzerine bebek, ZKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerin ardından ameliyata karar verildi.

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Suat Hayri Uğurbaş’ın gerçekleştirdiği operasyonla, Şeyda’nın gözüne, göz çevresindeki dokularından yapılan kaydırma yöntemiyle (oküloplastik) kapak yapıldı.

Bebege goz kapagi yapti - Prof Dr Suat Hayri UgurbasTıp dilinde ‘colobom’ adı verilen bu vakanın milyonda bir görüldüğünü belirten Prof.Dr. Uğurbaş, bu tür durumlarda erken müdahalenin önemine dikkat çekerek, şöyle dedi:

Bu tür vakalarda tedavi yapılmaz ise, göz kapağının koruduğu, gözün saydam tabakasında, kornea tabakasında kısa sürede etkilenmeler başlar. Bu etkilenmelerle saat camı gibi saydam olan tabaka, bir süre sonra bulanık, buzlu cam görüntüsüne dönüşür. Bu, hastanın görmesini bozan bir durum ortaya çıkarır. Ayrıca yeni doğan bir bebekte böyle bir durumun ortaya çıkması çok daha vahimdir. Eğer herhangi bir nedenle yeni doğan çağındaki bebeklerde görme bozukluğu ortaya çıkarsa, görme bozukluğunun olduğu göz tarafı beyne zayıf sinyal gönderecek ve algılanma yerine gelmeyeceği için yetişme çağında bu gözde tembellik meydana gelir. Yani siz daha sonra gözdeki rahatsızlığı tedavi eder, buzlu camı değiştirir saydam bir cam haline getirir, ya da bir katarağı var, onu alır düzeltirseniz bile bu etkileşim nedeniyle gözde tembellik geliştikten sonra görmek yine istenen düzeye maalesef çıkarılamaz. Onun için bu olgularda erken müdahale etmenin büyük faydası vardır.”

Bebege goz kapagi Seyda BebekKapak yokluğunu gördükten hemen sonra ameliyata karar verdiklerini belirten Prof.Dr. Uğurbaş, şöyle devam etti:

Burada oküloplastik cerrahi, göz çenesindeki kapak dokularında yapılan hem fonksiyonel, hem estetik yönden özellik taşıyan bir cerrahidir. Burada kapak yokluğunu çevre dokulardan yaptığımız kaydırma yöntemlerle tedavi etme yoluna gittik. Olgumuz ameliyat döneminde iyi bir iyileşme dönemi geçiriyor. Biz kapağı tam olarak birleştirdik. Bundan sonra pansumanı yapılacak. Özellikle, bebeğin elini gözüne götürmemesine dikkat edilecek.”

Prof.Dr. Uğurbaş, hastayı bir kaç gün kontrol altında tuttuktan sonra taburcu edeceklerini söyledi.

İlk bebeğinin 5 aylıkken düşük olarak dünyaya geldiğini, Şeyda’nın ilk çocuğu olduğunu vurgulayan Şeyda Topal ise, doktorların kızının gözünde kapak olmadığını fark ettiğinde büyük şaşkınlık yaşadığını, ancak şimdi sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Bebeklerde göz kapağı bozuklukları

Bebeklerde göz kapağı olmadan doğma milyonda bir görülen bir vaka.

Tedavi yapılmazsa göz kapağının koruduğu gözün saydam tabakasında kısa sürede etkilenmeler başlayor ve hastanın görmesinin bozuluyor.

Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş’tan randevu almak için tıklayın

Dr. Suat Hayri Uğurbaş kimdir?

Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş 1966 yılında Trabzon‘da doğdu. 1983 yılında Trabzon Lisesinden birincilikle mezun oldu. 1990 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

1996 yılında Ankara Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Göz Hastalıkları ihtisasını tamamladı. 1996-1998 yılları arasında Ankara Üniversitesi‘nde uzman doktor olarak çalıştı. 1998-1999 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde askerlik hizmetini yaptı. 2000 yılında önceki ismi ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi‘nin Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atandı. 2001-2002 yılları arasında ABD’de Kaliforniya Üniversitesi Jules Stein Göz Enstitüsü‘nde Oküloplastik Cerrahi alanında üst ihtisas yaptı. 2002 yılında doçent, 2007 yılında profesör oldu.

2006 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü’nden Bilim Ve Teknoloji Politikası Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi aldı. 2002- 2006 yılları arasında Tıp Fakültesi Dekan yardımcılığı, 2002- 2010 yılları arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı başkanlığını yürütmüştür. 88 adet ulusal yayın, bildiri ve poster sunumu, 52 uluslararası davetli konuşma, yayın, bildiri ve poster sunumu bulunmaktadır. Uluslararası yayınlarına 200’ün üzerinde atıfta bulunulmuştur. Türk Oftalmoloji Derneği, Amerikan Oftalmoloji akademisi, Avrupa Oftalmik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği üyesidir. Avrupa, Asya- Pasifik ve Dünya Oftalmoloji kongrelerinde davetli konuşmalar ve oturum başkanlıkları yapmıştır.

Dünya Gözyaşı Hastalıkları Derneğinin 2005- 2008 yılları arasında genel sekreterliğini, 2008- 2011 yılları arasında da genel başkanlığını yürütmüştür. 2008 yılında İstanbul’da yapılan 9. Dünya Gözyaşı Hastalıkları Kongresine başkanlık yapmıştır. 2003 yılında Batı Karadeniz Oftalmoloji Toplantısını düzenlemiştir. 2009 yılından itibaren her yıl düzenlenen Zonguldak Oftalmoloji Kursunun altıncısı tamamlamıştır.

İyi derecede İngilizce bilir, evli ve iki çocuk babasıdır.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?