Protesto etmek isterken alıkondular

Çıplak protesto gösterileriyle dünya çapında isim yapan Ukraynalı feminist kadın örgütü FEMEN üyesi Aleksandra Şevçenko, Yana Jdanova ve Anna Bolşakova, cuma günü Avrupa Kupası’nı protesto etmek için Donetsk şehrine gitmişti.

Eyleme hazırlandıkları sırada bir grup tarafından takip edildiklerini telefonla arkadaşlarına bildiren kızlardan bu görüşmeden sonra tüm bağlantı kesilmişti. Kızların kaybolmasının üzerinden 24 saat geçtikten sonra Aleksandra, Yana ve Anna, Donets şehir hastanesi morgundan arkadaşlarına seslendi.

Cuma günü Ukrayna gizli servisi elemanları tarafından sokak ortasında alıkonduklarını belirten kızlar, “Takip edildiğimizi anlayınca üç kola ayrıldık. Ancak birkaç saat sonra kim olduklarını daha sonra öğrendiğimiz kişiler bizi tek tek yakalayarak kapalı bir mekana getirdi. Bizi gece boyunca burada tuttular. Sabaha karşı Donetsk şehri merkez hastanesi morguna götürdüler. Güya doktordan sağlığımızın yerinde olduğunu ve bize karşı şiddet uygulanmadığı raporu çıkaracaklardı. Ancak böyle bir muayenenin neden ölülerin bulunduğu morgda yapıldığına bir anlam veremedik” şeklinde konuştular.

Futbol, seks turizmini artırıyor

FEMEN kadın örgütü Avrupa Kupası’nın Ukrayna’da oynanmasına karşı çıkarak üç büyük eylem düzenlemişti. İlk ikisinde Avrupa Kupası’nı deviren kızlar, üçüncüde Avrupa Kupası maskotunu seksi pozlarda tasvir etmişti. FEMEN, bu tarz organizasyonların seks işçiliğini artırdığını düşünüyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?