PS3 savaşını Sony kazandı

Sony ve pek çok PlayStation 3 sahibini karşı karşıya getiren kavgada son söz söylendi.

Geçtiğimiz yıl Sony, oyun konsolu PS3’e Linux yükleme özelliğini bir Firmware güncellemesi ile kaldırmış ve duruma tepki gösteren kullanıcılar da firmaya dava açmışlardı. Fakat Gamasutra’dan gelen habere göre federal yargı bütün mahkemelerdeki davaları reddetti.

Other OS olarak adlandırılan bu özellik ile kullanıcılar konsollarını kısıtlı bir biçimde de olsa bir bilgisayar gibi kullanabiliyorlardı. Nisan 2010’da konsolun belleklerinde ECC koruması olmamasından faydalanan George Hotz cihazı kırınca Sony, iş işten geçmiş olsa da, apar topar bir Firmware güncellemesi yayınlayarak cihazda izinsiz kod çalıştırılmasının önüne geçmek için Linux desteğini kaldırmıştı.

Anthony Ventura, bir California sakini, Sony Computer Entertainment America’ya (SCEA) dava açmış ve gerekçe olarak da “orijinal olarak var olan değerli bir özelliğin kasten devre dışı bırakılması”nı göstermişti. Sony’nin sekiz farklı konuda ihlal yaptığını belirten Ventura’ya karşın SCEA yetkilileri kullanıcı sözleşmesi gereği Firmware üzerinde istedikleri değişikliği yapma yetkisine sahip olduklarını dile getiriyorlar.

Yargıç Richard Seeborg, söz konusu sekiz iddiadan “Bilgisayar sahteciğili ve kötüye kullanma akti” hariç diğerlerini reddetti. Yargıç aynı zamanda kullanıcıların Firmware güncellemesi yapmayarak bu özelliği kullanabilmesinin mümkün olduğunu da belirtti. Öte yandan Firmware güncellemesi yapmayan kullanıcıların oyun konsolunda yeni oyunları oynamadıklarını ve PSN’e bağlanamadıklarını da belirtelim. Konsollarına kırılmış Firmware yükleyen kullanıcıların Other OS özelliğini kullanmaya devam edip yeni oyunları oynayabilmesi ise manidar.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?