Psikolojik Harp

Psikolojik Harp

Ligin bitimine 4 hafta kala Galatasaray puan farkını 7 ye çıkardı. Büyük ihtimal Galatasaray Saracoğluna şampiyon takım olarak gidecek.

Psikolojik Harp

Son dönemlerin modası istatistiklere bir çarpıcı örnek de ben vermek istiyorum. Benim vereceğim istatistikler topla oynama veya koşu süresi değil.

Pazar günü maçlar bittikten sonra her kanalda mevcut olan futbol programlarında konuşulan konuların sahada oynanan oyunla ne kadar alakalı olduğu. Ortalama 8%. En yüksek oran gene Maraton 55% .Bir diğer program daha vahim. Programın adı 100% Futbol ve saha içine düşen pay 28%!

Tüm bu programların, seyircilerinin, federasyonun, hakemlerin, hocaların oluşturduğu psikolojik harpten Galatasaray daha başarılı çıktı. Aykut Kocaman’ın psikolojik harpten nemalanma çabasının yanına birazcık antrenörlük bilgisi serpiştirmeye çalışsa daha başarılı olabilirdi.

Örnek mi; Gençlerbirliği maçında o kadar rotasyona rağmen takımın rakibine reaksiyon gösterecek gücünün olmayışı, Sow’un neden oynamaması, Sow oyuna girerken Mireles, Cristian, hatta bir stopper çıkarma riskleri varken Webo’nun çıkmasını izah edeceğine, son maçlarda arka direğe (Gökhan Gönül bölgesine) yapılan ortalardan yenilen gole çözüm üretememesine cevap vereceğine, Galatasaray üzerinden oyuncularını Benfica maçına motive etmeye çalışması inanılmaz bir facia idi.

Galatasaray’ın saha içi ve dışında bu farkın kapanmasına müsade etmeyeceği gibi garip bir açıklama ile ezeli rakiplerinin saha içi ve dışında FB’den üstün olduğunu çığırtması Aziz Yıldırım’ı muhtemelen çıldırtmıştır. Tıpkı çıldırttığı milyonlarca taraftar gibi.

Gelinen nokta da Galatasaray’ın ligi şampiyon olarak bitirme şansı arttı. Hatta şampiyonluk türünün yine Saraçoğluna kalma gibi bir ihtimalde belirdi. Bu ihtimalin bile oluşturacağı psikolojik tramvalardan basının beslenme içgüdüsü devreye girerse alın size bir diğer sıkıntı.

Neyse bende ortama uyup futbolun saha dışında dolaştım. Saha içerisine dönersek Galatasaray çoğu maçta olduğu gibi Elazığ maçında da 20-25 dakikalık vites büyütme ile maçı kopardı. Galatasaray gelecek sezon eğer bu 20-25 dakikalık tempoları 55-60 dakikalara çıkartabilirse Avrupa’da her zaman ses getiren takımlar sınıfından tırmanacağı üst düzey takımlar sınıfında kalıcı olabilir. Türkiye’de ki santraforların Drogba’dan öğreneceği çok şey var. Burak’ın çok değişik özellikleri olmasına rağmen, teknik ve taktik anlamda öğreneceği o kadar çok şey var ki. Drogba ile oynadığı her dakikanın kıymetini bilip bu eksikliklerini gidermesi gerekiyor. Özellikle adam eksiltme, assist, partneri ile koordinasyon, çevre kontrolü gibi zaaflarından bahsediyorum.

Fenerbahçe’ye Benfica karşısında başarılar dilerken Aykut Kocaman’ın hiç olmassa bu maç için saha içine konsantre olmasını herkes gibi ben de ümitle bekliyorum.

Ercan Özdemir / Los Angeles
AlaturkaOnline Spor Müdürü

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?