Putin Altına Yaptı Şarkısı Pussy Riot Grubunu hapse attırdı

pussy-riot-putin-altina-yapti

Rusya başkenti Moskova’daki ünlü  Kızıl Meydan’da Başbakan Vladimir Putin’i eleştiren Putin Altına Yaptı Şarkısı Pussy Riot Grubunu hapse attırdı.

Rusya başkenti Moskova’daki ünlü Kızıl Meydan’da Başbakan Vladimir Putin’i eleştiren bir şarkı söyleyen 8 punkçı genç kızdan oluşan “Pussy Riot” adlı grup gözaltına alındı.

Moskova’da termometre eksi 10 dereceyi göstermesine rağmen mini etek giyen grup üyelerinin, yüzlerinde kar maskesi takması dikkat çekti.

Ellerinde gitarlarla meydandaki çarlık döneminden kalma “infaz taşı” üzerine çıkıp Rusya Başbakanı Putin ve Kremlin yönetimine “Putin altına yaptı” parçasıyla hakaret yağdıran Pussy Riot üyeleri, sessizce şovun bitmesini bekleyen Kremlin’in güvenliğinden sorumlu Federal Koruma Servisi subayları tarafından gözaltına alındı.

Putin karşıtı punkçı Pussy Riot grubu üyelerine 2 yıl hapis

Rusya’nın başkenti Moskova’nın en büyük katedralinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görevden ayrılması için şov yapan Pussy Riot punk grubu üyeleri Maria Alyohina, Nadejda Tolokonnikova ve Yekaterina Samutseviç’e dini değerleri aşağılamak ve holiganlıktan 2’şer yıl hapis cezası verildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Hamovniçeski Mahkemesi’nde görülen davayı yüzden fazla yabancı basın mensubu izledi. Özgürlük ve değerlere saygısızlık arasında bölünen Rusya kamuoyu, yapılanın doğru olmadığını, ancak cezanın da ağır olmamasını talep ediyordu.

Pussy Riot grubu üyeleri Putin affıyla serbest bırakıldı

Rus punk grubu Pussy Riot’ın hapisteki üyeleri Maria Alyokhina ve Nadezhda Tolokonnikova bugün ‘Putin Affı’yla serbest bırakıldı.

2012 yılında Moskova’daki bir katedralde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhinde yaptıkları protesto gösterisi nedeniyle iki yıl hapis cezasına çarptırılan grup üyelerinin genel af nedeniyle serbest bırakılması bekleniyordu.

Göstericilerden Maria Alyokhina, Nadezhda Tolokonnikova ve Yekaterina Samutsevich dini nefret kaynaklı holiganlıktan suçlu bulunmuştu. Samutsevich geçen yıl ekim ayında yapılan duruşma sonrası salıverilmişti.

ZORLA ÇIKARILDI

Kremlin tarafından hazırlanan afla serbest kalan grup üyesi Alyokhina hapisten çıkar çıkmaz bir televizyon kanalına açıklama yaptı. “Çıkarılan affın insani bir yanı olduğunu düşünmüyorum bu sadece bir halkla ilişkiler numarası” diyen Alyokhina, “Eğer yapabilseydim aftan yararlanmayı reddederdim ve hapisten çıkmazdım” dedi.

İki yıl cezaya çarptırılan grup üyelerinin hükümlülükleri 2014’ün mart ayında sona erecekti.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?