Putin’e hediye Vostok suyu

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus bilim insanlarını, buzu 3 bin 769 metre derinliğinde delip Vostok Gölü’ne ulaşmalarından dolayı tebrik etti. Bilim insanları da Putin’e gölden alınmış su hediye etti.

Rus bilim insanlarının Vostok Gölü’nü keşfetmelerini öven ve bunun son derece büyük bir olay olduğunu ifade eden Putin, araştırmada görevli uzmanlara devlet ödülü verileceğini söyledi.

Bilim insanları ise Putin’e bir kavanoz içinde gölden alınmış su hediye etti.

Rusya Arktik ve Antarktik Araştırmalar Merkezi (AARI), 20 yıldan fazla süren delme işlemlerinin ardından Rus ekibin Pazar günü Vostok Gölü’ne ulaştığını açıklamıştı.

Antartika’nın buzlarla kaplı Vostok Gölü’nün gizeminin çözülmesiyle Rus bilim insanları, buz çağından önce dünyanın nasıl olduğuna, yaşamın nasıl oluştuğuna, bilinmeyen canlılara dair izler bulmayı umuyor.

Sibirya’daki yüzölçümü 31 bin 722 kilometrekare olan Baykal Gölü büyüklüğündeki Vostok Gölü, Antarktika’nın 150 buzaltı gölü arasındaen büyük veen derin olanı. Bölgede hava sıcaklığı eksi 89.2’ye kadar inerken, buranın dünyanın en soğuk yeri olduğu belirtiliyor.. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?