"Batı medyası bize yalan söylüyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili Birgül Ayman Güler, geçtiğimiz ay Suriye’ye yaptıkları ziyaret sırasında gördüklerini, İran’ın İngilizce yayın yapan resmi televizyonu Press TV’ye anlattı. Güler, “Batı medyası bize yalan söylüyor” dedi.

Güler, geçtiğimiz ay 38 kişilik bir kadın grubu olarak Suriye’ye gittiklerinde gördüklerinin Batılı medya kanallarında görülenden çok farklı olduğunu belirterek, “Ziyaretimiz sırasında, Batı medyasının Suriye’deki durum hakkında yalan söylediğini görmüş olduk” dedi.

CHP’li vekil, “Batı medyası bize Esad yönetimi altında kan döküldüğünü söyledi ama biz Suriye’de hiç şiddet olayıyla karşılaşmadık” dedi.

Dört günlük ziyaretleri sırasında Halep, Şam ve Lazkiye şehirlerinde bulunduklarını belirten Güler, sadece silahlı grupların hükümet güçleri ve siviller üzerine saldırdığı Hama ve Humus şehirlerinde çatışmalar yaşandığının bildirildiğini de sözlerine ekledi.

“Türkiye’ye döndüğümüzde bu gerçekleri Türk halkıyla, medyayale ve uluslararası kamuoyuyla da paylaştık” diyen Güler, ABD ve Avrupa Birliği gibi yabancı unsurların Suriye’de bir oyun oynamaya çalıştığını ifade etti.

Suriye’de Mart ortasından bu yana devam eden çatışmalarda, hükümet kayıtlarına göre bin 100 güvenlik görevlisi mensubu ve sivil hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre ise ölü sayısı 3 bin 500.

Şam hükümeti çatışmaların ve şiddet olaylarının arkasında haydutların, Suriye’yi sabote etmek isteyen unsurların ve silahlı teröristlerin bulunduğunu söylüyor. Hükümet aynı zamanda yaşanan kaosun ülke dışından yönetildiğini ve güvenlik güçlerine sivillere zarar vermemeleri yönünde kesin emirler verildiğini belirtiyor.

Son olarak Suriye devlet televizyonunda terörist unsurların yabancı ülkelerden edindiği iddia edilen silahların görüntüleri yayınlandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?