"Beyin kumandası" icat edildi

İsviçreli bilim insanları, düşüncelerle kontrol edilebilen robot “avatar” geliştirdiklerini açıkladı.

Bu yeni buluşla, içinde elektrotlar olan küçük bir bone görünümündeki cihazın kafasına takıldığı kişinin düşünceleri bilgisayara veri olarak aktarılabiliyor.

İsviçre Federal Politeknik Okulu’nda, Jose Millan isimli bilim adamı tarafından yönetilen ekibin geliştirdiği, beyin dalgalarını ölçen bu cihaz, kısmi felçli hastalarda denendi.

Sion şehrindeki bir hastanede denenen cihaz sayesinde, kısmi felçli bir hastanın beyninde oluşturduğu komutların bilgisayara aktarılması, bu verilerin de ikinci bir bilgisayara geçirilerek, 70 kilometre uzaktaki laboratuvarda bulunan küçük bir robota iletilmesi sağlandı.

İlk kez test edilen bu teknolojinin geliştirilerek, engelli kişilere günlük hayatlarında yardımcı olabilecek hale getirilmesi amaçlanıyor. Ancak araştırmacılar, birden çok kişinin beyninden sinyal alınması halinde sistemin karışıklık yaşaması ihtimali gibi, henüz aşılması gereken birçok teknik sorunun bulunduğunun altını çiziyor.

Aynı okulda başka bilim adamları, beyinle iletişime geçerek gerçek uzuv hissi verecek protez geliştirmekonusunda da çalışmalar yürütüyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?