53.6 F
Los Angeles
2 Nisan 2023
AnasayfaHaberlerGündem"Beyin kumandası" icat edildi

"Beyin kumandası" icat edildi

İsviçreli bilim insanları, düşüncelerle kontrol edilebilen robot “avatar” geliştirdiklerini açıkladı.

Bu yeni buluşla, içinde elektrotlar olan küçük bir bone görünümündeki cihazın kafasına takıldığı kişinin düşünceleri bilgisayara veri olarak aktarılabiliyor.

İsviçre Federal Politeknik Okulu’nda, Jose Millan isimli bilim adamı tarafından yönetilen ekibin geliştirdiği, beyin dalgalarını ölçen bu cihaz, kısmi felçli hastalarda denendi.

Sion şehrindeki bir hastanede denenen cihaz sayesinde, kısmi felçli bir hastanın beyninde oluşturduğu komutların bilgisayara aktarılması, bu verilerin de ikinci bir bilgisayara geçirilerek, 70 kilometre uzaktaki laboratuvarda bulunan küçük bir robota iletilmesi sağlandı.

İlk kez test edilen bu teknolojinin geliştirilerek, engelli kişilere günlük hayatlarında yardımcı olabilecek hale getirilmesi amaçlanıyor. Ancak araştırmacılar, birden çok kişinin beyninden sinyal alınması halinde sistemin karışıklık yaşaması ihtimali gibi, henüz aşılması gereken birçok teknik sorunun bulunduğunun altını çiziyor.

Aynı okulda başka bilim adamları, beyinle iletişime geçerek gerçek uzuv hissi verecek protez geliştirmekonusunda da çalışmalar yürütüyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,406BeğenenlerBeğen
16,211TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,713TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın