Fransa kendini inkâr ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Fransa Senatosu’nda oylanacak ‘soykırımı inkâr tasarısı’na ilişkin olarak, “Temennim odur ki, Senato, Fransa’yı geçmişinden bugüne değerleriyle çatışan bir ülke konumuna düşürmez. Çünkü şu an görüştükleri bu konu Fransa’nın özgürlükler noktasında bugüne kadar iddialı olduğu konuların inkârı haline gelmektedir” dedi.

Erdoğan, Ataşehir’deki inşaatı devam eden Mimar Sinan Camisini yerinde inceledi. Burada yaklaşık 20 dakika kalan Erdoğan, daha sonra aynı bölgedeki Batı Ataşehir Şirin Taksi durağındaki taksicileri ziyaret ederek, sohbet etti.

Gazetecilerin, görüntü almalarına izin verilen sohbette, basın mensuplarına Fransız meclisinde kabul edilen ve bugün senatoda oylanacak sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasa teklifine ilişkin olarak sorular üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

“Temennim odur ki, Senato, Fransa’yı kendi değerleriyle çatışan bir ülke konumuna düşürmez. Şu anda görüştükleri konu, Fransa’nın özgürlükleri konusunda bugüne kadar iddialı oldukları başlıkları inkârı haline gelmektedir. Bu bir defa düşünce özgürlüğüne tamamen ters bir tartışmadır. Sadece Mayıs ayında yapılacak seçime yönelik bir yatırımdır. Ama görüyoruz işte on binlerce kardeşimiz, soydaşımız Türkler, Paris’te bir araya geldiyse, bu geleceğe yönelik ne gibi bir yankı uyandıracağını ortaya koymaktadır. Yani bu on binler, yarın yüz binler olabilir. Çünkü yapılan insan haklarına aykırıdır. İnsan hakları evrensel beyannamesine aykırıdır. Uluslararası ilişkiler açısından Fransa-Türkiye ilişkilerine aykırıdır. Bu kadar basit siyasi hesaplar uğruna tarihçilerin vermesi gereken bir kararı, tarihçilerin alması gereken bir kararı kalkıp da burada Sarkozy’nin kendi siyasi hesapları için, anlaşılır değil. Dolayısıyla bugün alınacak karara göre bizim de vereceğimiz başka bir karar var.”

FRANSA’YA ZİYARET KONUSU

Bir gazetecinin “Bülent Arınç’ın (Eğer böyle bir kanun çıkarsa Fransız gazetelerinin sorduğunu ben de sorayım; Recep Tayyip Erdoğan Fransa’ya, Paris’e geldi ve ‘Soykırım yoktur’ dedi, ne yapacaksınız?)” sözleriyle ilgili soru üzerine ise Erdoğan, “Böyle bir şeyde acaba artık Fransa ziyareti olur mu? O da düşünülür” dedi.

ARINÇ: YÜZ BİN KİŞİYİ TUTUKLAYABİLCEKLER Mİ?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bugün, Fransa Senatosu’nun kısa süre içinde ele almaya başlayacağı yasa teklifinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına aykırı bulunacağını düşündüğünü belirterek, Fransa’yı bir kez daha uyardı:

“Eiffel’in etrafında bin kişi, on bin kişi ya da yüz bin kişi toplansak ve ‘soykırım yoktur’ desek, Fransa yargısı buna ne yapacaktır? On bin, yüz bin kişiyi mahkum edebilecek midir, hapse atabilecek midir? Kanaatim ‘hayır’dır.”

Avrupa Konseyi’nde basın toplantısı düzenleyen Arınç, bir gazetecinin sorusu üzerine “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideriz. Suçlanan herkes AİHM’e gidebilir” dedi. Arınç, mahkemenin içtihatlarına bakınca, bu yasa aleyhinde karar vereceğini düşündüğünü de vurguladı.

Fransa Senatosu Genel Kurulu kısa süre sonra 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifini ele alacak. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?