"Kimyasal silah hesaplarımı değiştirir"

Başkanlık yarışında sıkışan Obama Suriye’de sertleşti. Esad Rejimi’nin kimyasal silah kullanması durumunda “Hesaplarım değişir” diyerek ABD’nin askeri müdahalede bulunacağını açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, dün sürpriz bir şekilde Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısına katılarak Suriye konusunda sert mesajlar verdi.

6 Kasım başkanlık yarışının keskinleştiği ve bazı anketlerde Cumhuriyetçi Mitt Romney’nin gerisine düştüğü, bağış kampanyasında da yine Romney’nin arkasında kalıp istediği ivmeyi kazanamadığı gözlenen Obama, ekonomide işsizlik oranı bir türlü düşmeyince dış politikaya asıldı ve Esad’a yüklendi.

Obama, Suriye’de bir askeri müdahale düşünüp düşünmediği yönündeki soruya şöyle yanıt verdi:

“Bu noktada bir askeri müdahale emri vermedim. Ancak değindiğiniz kimyasal ve biyolojik silahlar konusu çok önemli. Bu sadece Suriye’yi ilgilendiren bir konu değil. İsrail dahil olmak üzere bölgedeki yakın müttefiklerimizi ve bizi de ilgilendiriyor. Kimyasal ya da biyolojik silahların yanlış insanların ellerine düştükleri bir durum yaşayamayız. Esad Rejimi’ne ama aynı zamanda sahadaki diğer oyunculara, kimyasal silahların ortada dolaştığı ya da kullanıldığını görmenin ABD için bir kırmızı çizgi olduğu konusunu çok net dile getirdik. Bu benim hesaplarımı değiştirir. Bu benim denklemimi değiştirir.”

KESİN EMİN DEĞİLİM

Obama, kimyasal silahların güvende olduğundan emin olup olmadığı sorusuna ise bu derece değişken bir durumda bundan kesin emin olduğunu söyleyemeyeceğini belirterek, “Durumu çok dikkatle izliyoruz. Birçok acil eylem planı oluşturduk.

Kimyasal silahlar cephesinde bir hareket ya da kimyasal silah kullanımı görmeye başlamamız durumunda, bunun bizim için bir kırmızı çizgi olduğu ve çok büyük sonuçlara yol açacağı konusunda bölgedeki her oyuncuyla belirsizliğe yer bırakmayacak şekilde iletişime geçtik” diye konuştu.

ROMNEY DİZGİNLEMEZDİ

Öte yandan, Obama’nın Suriye politikasını Hürriyet’e değerlendiren, oğul Bush Yönetimi’nin üst düzey yetkililerinden, Romney’nin kampanya stratejisine çok yakın üst düzey bir Cumhuriyetçi ise Obama’nın son 6-7 aydır Türkiye’yi Suriye’de dizginlemeye çalıştığını savunarak, “Eğer başkan Romney olsaydı, Beyaz Saray’da bu sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi için Türkiye ile yakın çalışmaya daha istekli biri olurdu” dedi.

Üst düzey yetkili, Obama’nın dünyada Başbakan Erdoğan’dan daha yakın olduğu başka lider bulunmadığını belirterek Beyaz Saray’ın Türkiye’ye rağmen Suriye’deki isteksizliğini bu yüzden ‘ironik’ olarak nitelendirdi. Yetkili şöyle dedi: “Obama Yönetimi, Suriye politikası yüzünden şu anda hem liberal kanattan hem de bazı Cumhuriyetçilerden ağır eleştiriler alıyor. Seçime kadar bu politikayı devam ettirip ettirmeyecekleri, Suriye’de yaşanacak gelişmelere ve liberallerin baskısına bağlı.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?