"Konsolosluğu kapatmayın"

Suriye’nin Gaziantep Başkonsolosluğu’nu kapatmasını istemeyen bir grup Suriyeli, konsolosluk faaliyetlerinin devam etmesi için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ulaştırmak üzere yazdıkları dilekçeyi konsolosluk yetkililerine verdi.

Gaziantep’te yaşayan Suriyeliler, 26 Aralık 2011 tarihinden itibaren kapatılması kararlaştırılan konsolosluğun kapatılmasına karşı çıkarak, konsolosluk hizmetlerinin devam etmesi için eylem yaptı.

Ellerinde Türkiye ve Suriye bayrakları ile konsolosluk hizmet binasının yakınında toplanan grup, Türkiye ve Suriye lehine slogan attı.

Grup adına basın açıklaması yapan Hasan Raci, Suriye ve Türk halklarının bir olduğunu belirterek, “Batılı devletler bizi düşman etti. Suriye halkı ve Türkiye halkı birdir. Hiç kimse bizi engelleyemez, ayıramaz. Biz biriz, biz beraberiz. Birden çok ortak yönümüz var. Türk halkı bizim kanımız ciğerimiz, Türk halkını çok seviyoruz, saygı duyuyoruz” dedi.

Suriye halkı olarak Türkiye ve Suriye’nin ayrılmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Raci, bunun için Esad’a dilekçe yazdıklarını dile getirdi. Gaziantep’te faaliyet gösteren konsolosluğun kapatılmasına karşı olduklarını kaydeden Raci, şöyle devam etti.

“Beşar Esad ile bu konuda görüşmek için randevu almaya çalışacağız. Onunla görüşmek istiyoruz. Çünkü Güneydoğu Bölgesi’nde yaşayan Suriye uyruklu çok sayıda insan var. Suriye Konsolosluğu’nun kapatılması bize zarar verir. Konsolosluğun kapatılmasını istemiyoruz.”

Suriye’de iki işletmesi bulunan Türk işadamı Orhan Yaşar da, “Bizim işadamı olarak ne yapmamız lazım? Başbakanımız’ın bize yardımcı olmasını istiyoruz. Çoğu arkadaşımız orada evlenmiş, çok perişan durumdayız. Suriye’de devlet fabrikaları ile çalışıyorum, onlara tekstil yedek parçaları satıyorum. 4 yıldan beri oradayım, 1,5 milyon dolar yatırım yaptım, benimle çalışmak istemezlerse çantamı alıp çıkacağım” diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından hazırladıkları dilekçeyi konsolosluk yetkililerine teslim etti. Grup daha sonra sessizce dağıldı.

BAŞKONSOLOSLUK 26 ARALIK’TA KAPANIYOR

Bu arada, geçtiğimiz günlerde kapanan ve ardından tekrar açılan Gaziantep’teki Suriye Başkonsolosluğu’nun 26 Aralık’ta tamamen kapanacağı bildirildi.

Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkiler sebebiyle 2 Aralık’ta işlemlerini durduran Gaziantep’teki Suriye Başkonsolosluğu, 7 Aralık’ta yeniden çalışmaya başlamıştı.

Ancak Başkonsolosluğun ilan panosuna Suriye’nin Gaziantep Başkonsolosu Muhammed Necdet Şehit imzasıyla bir uyarı yazısı asıldı.

Duyuruda, 26 Aralık’a kadar çalışmaların süreceği, belirtilen tarih itibariyle bütün işlemlerin durdurulacağı uyarısı yapıldı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?