“One minute”çüden yeni Suriye planı

Türkiye’nin Davos’taki “One minute” krizi ile tanıdığı Washington Post köşe yazarı David Ignatius, BM-Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan’ın Suriye’deki krizin aşılması için hazırladığı yeni yol haritasının detaylarını açıkladı.

Ignatius’un BM Suriye misyonuna yakın bir diplomattan aldığı bilgiye göre, bu hafta içinde BM Güvenlik Konseyi’ne sunulması beklenen yol haritası, Rusya ve İran’ın da dahil olduğu uluslararası bir “temas grubu” kurulmasını öngörüyor.

Ignatius, Washington Post’un internet sitesinde yayımlanan yazısında, söz konusu grupta bu iki ülke dışında BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Türkiye, Suudi Arabistan ve muhtemelen Katar’ın da olacağını belirtti.

ABD’li gazeteci, bu grup tarafından hazırlanacak bir dönüşüm planının hem Suriye lideri Beşar Esad’a hem de muhaliflere sunulacağını belirtti.

Ignatius’a göre, çizilen yol haritası Esad’ın halefinin belirlenmesi için devlet başkanlığı seçimlerinin yapılması, tekrar parlamento seçimine gidilmesi ve yeni bir anayasa yazılması için çağrıda bulunuyor.

RUSYA’YA SÜRGÜN

Bu plan çerçevesinde uluslararası yargıdan muaf tutulacağı tahmin edilen Esad’ın da, kendisine daha önceden de kapılarını açan Rusya’ya sürgüne gitmesi bekleniyor.

Annan’ın hali hazırda sunmuş olduğu barış planının işlemediğini gördüğünü ifade eden Ignatius, yeni yol haritasının şu ana dek Esad’ın iktidarda kalmasını destekleyen Rusya ve İran’ı da içermesinin önemli olduğunu ifade etti. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?