Rauf Denktaş’ın yayımlanmamış 150 kitabı var

Yakındoğu Üniversitesi (YDÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin düzenlediği Rauf Denktaş Uluslararası Exlibris Yarışması Sergisi, YDÜ Hastanesi’nde açıldı. Sergi açılısına, 13 Ocak 2012’de vefat eden Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, oğlu ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, kızı Değer Denktaş ve bazı torunları, YDÜ mütevelli heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği temsilcisi, doktorlar ve öğrenciler katıldı.

Yarışmaya 23 ülkeden 163 sanatçı toplam 343 eserle katıldı, 168 eser sergilenmeye değer bulundu. Ödül alan eserler 2 Aralık 2011’de belirlendi.

Yarışmada, Polonya’dan Ryszard Balon, Türkiye’den Burçin Demir, Emre Şengün başarı; Türkiye’den Eren Ertürk, Ruba Kılınç, Engin Korkmaz ve Arjantin’den Mauricio Schvarzman mansiyon; KKTC’den Gürkan Gökaşan da teşvik ödülüne layık görüldü.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, açılışta yaptığı konuşmada, yarışma projesinin, kurucu Cumhurbaşkanı’nın sağlığında bilgisine getirildiğini, uluslararası boyutu olması ve KKTC’nin adının bu vesileyle bir kez daha bir yerlerde duyulacak olması nedeniyle kabul ettiğini belirterek, rahatsızlığı döneminde, katılımları ve ödül kazanları duyarak sevindiğini söyledi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın açmasını tasarladıkları sergiyi, onun adına sevenleri ve dostları olarak açtıklarını ifade eden Serdar Denktaş, aile adına yarışmaya katılanlara ve YDÜ’ye teşekkür etti.

Rauf Denktaş’ın yayımlanmış 56 kitabı olduğunu, 2 kitabının baskıda, bir kitabının redakte aşamasında olduğununu kaydeden Serdar Denktaş, şunları söyledi:

“Bilgisayarlarından ve arşivinden bulduğumuz 150 civarında basılmamış kitabı mevcut. Zaman içerisinde inşallah bunların tümünü baskıya verip, okurlara buluşturduğumuzda Denktaş’ın düşündükleri, yapmak istedikleri, sevdikleri, mizahı, fotoğraflarla bütünüyle görüş açısı, hem Kıbrıs Türk halkına hem Türk dünyasına hem de aslında bütün dünyaya bir hatıra olarak, bir görüşü, bir davayı anlatmak olarak yazdıracaktır.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?