Türk halkının acısı bizim de acımızdır

Afganistan Cumhurbaşkanının Ulusal Güvenlik Danışmanı İnjinyer Muhammed Nasim Mahdi, 12 Türk askerinin Kabil’de şehit olması nedeniyle Afgan halkının üzüntüsünü dile getirdi.

AA muhabirine telefon ile değerlendirmede bulunan Mahdi, bu olayda sadece Türk halkı değil Afgan halkının da büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Mahdi, “Türk halkının acısı bizim de acımızdır” dedi.

“NATO birliklerine bağlı diğer ülkelerden askerler bulunurken neden Türk askerleri Afganistan’da bulunmasın?” diyen Mahdi, “Bizim ilişkimiz çok eskilerden beri devam etmektedir. Bizim ortak soy ve ortak din bağımız var. Türk askerlerinin burada bulunması bizim için çok önemli ve gurur vericidir. Ne zaman ki Türk askerlerini sokaklarımızda görürsek kendimizi güvende hissediyoruz” dedi.

İki ülke arasındaki bağı koparmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceklerini vurgulayan Mahdi, “Türk askerini kendi evladımız gibi görüyoruz. Onlara hep kapımız açıktır” diye konuştu.

Afganistan’ın Şibirgan kenti valisi Muhammed Alim Sai ise “Tüm Türk halkının başı sağolsun. NATO gücüne bağlı hiç bir ülkenin askerleri sokaklarda rahat dolaşamazken, Türk askerleri halkla iç içe olup rahatça dolaşabiliyor. Bu bir teknik arızaydı, operasyonda olan bir şey değil. NATO gücüne bağlı askerlerden yüzlercesi ölürken, Allah’a şükür Türk askerlerinin kılına bile zarar gelmedi. Bu da Türk askerlerine duyulan sevginin göstergesidir” diye konuştu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?