Radyoaktif serpinti California’ya ulaştı

Japonya’daki Fukuşima nükleer santralinde tehlike seviyesi 4’ten 5’e yükseltilirken, açıklanan resmi ölü sayısı da hızla artıyor. Bu arada soğutma çalışmalarının sürdüğü santralden yükselen radyoaktif serpintinin yaklaşık 8 bin 500 kilometre uzaklıktaki California sahillerine ulaştığı bildirildi.

Japonya’yı 11 Mart’ta vuran 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 911’e ulaşarak, 1995’deki Kobe depreminde yaşanan can kaybını geride bıraktı.

Japon yetkililer, kayıp sayısını 10 bin 316 olarak açıklarken, felakette 2 bin 356 kişinin de yaralandığı belirtildi.

11 Mart depremi aynı zamanda, 1923’teki Büyük Kanto Depremi’nden sonra Japonya tarihinde en fazla can kaybının yaşandığı ikinci deprem olarak kayda geçti. Büyük Kanto Depremi’nde 142 bin kişi hayatını kaybetmişti. 7.2 büyüklüğündeki Kobe depreminde ise 6 bin 434 kişi ölmüştü.

Bu arada Japon yetkililer geçtiğimiz haftaki tsunami felaketi sırasında oluşan dev dalgaların denize sürüklediği cesetlerin çoğunun bulunamama ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Yetkililer, depremdeki kayıplardan bazılarının tsunaminin etkisiyle denize sürüklemiş olabileceğini, 2004’deki Sumatra tsunami felaketinde olduğu gibi kayıpların çoğunun cesedinin bulunamayacağını belirtti.

RADYASYON ABD’YE ULAŞTI

Öte yandan adını açıklamak istemeyen bir diplomat, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Japonya’dan yükselen radyoaktif serpintinin Güney California’ya ulaştığını, ancak radyasyon seviyesinin insan sağlığını tehdit edecek düzeyin milyarlarca kat altında olduğunu bildirdi.

Chicago’daki havaalanlarında da Japonya’dan gelen yolcularda ve uçaklarda düşük oranda radyasyon saptanırken, havaalanlarına yeni radyasyon tarama cihazları yerleştirildi.

ABD’ye tehlikeli seviyede bir radyasyon oranının ulaşmasını beklemediklerini ifade eden ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan halkını sakin olmaya çağırdı.

Obama ayrıca, Japonya’da meydana gelen felaketin ışığında, Nükleer Düzenleme Kurulu’na, ABD’deki nükleer santrallerin güvenliğinin “kapsamlı olarak yeniden gözden geçirilmesi” talimatı verdiğini söyledi.

Hurriyet

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?