Rahman Altın’ın Oscar tahminleri

rahman-altin-oscar-tahminleri

Hollywood’un Müzik Dehası Rahman Altın’ın Oscar Ödülleri icin favori gösterdiği adaylar. İşte Rahman Altın’ın Oscar tahminleri.

Aralarında Star Wars’un da olduğu, Hollywood’da bir cok Film ve TV projesinde besteleri yer alan, “Hollywood’un Müzik Dehası” (Opera sanatçısı, Müzik yazarı, Prodüktör) Rahman Altın‘ın Oscar Ödülleri icin favori gösterdiği adayların isimlerini aldık ve kendisiyle, özel stüdyosunda küçük bir söyleşi gerçekleştirdik…

Rahman Altın’ın Oscar Ödülleri için adayları,

En iyi film, Hugo

En iyi Erkek Oyuncu, Brad Pitt.

En iyi Kadın Oyuncu, Glenn Close.

 

Barbaros Tapan (B.T.); Hollywood’da ve Türkiye’de birçok filme, reklam filmlerine, sahne perfomanslarına bestelemiş olduğunuz müziklerle renk kattınız. Hollywood’da yaşayan başarılı bir Türk besteci olarak, bu sene 84’üncüsü düzenlenecek olan Oscar ödüllerinde, en iyi filim müziği dalında Rahman Altın’a göre Oscar Ödülü kime gidecek?

Rahman Altın (R.A.); Bu yıl önemli bir yıl… John Williams, büyük usta, “Tin Tin” ve “War Horse” filimleriyle adaylar arasında. Bu iki adaylık Williams’ın 46’ıncı ve 47’inci Oscar adaylığı. Böylelikle Los Angeles’daki büyük ustalardan Alfred Newman’ın adaylık rekorunu kırmış oluyor ve Walt Disney’den sonra dünyada en çok ödül alan sanatçı ünvanına erişiyor, sadece film müziğinde değil tüm sanatçılar arasında. Bu açıdan bakıldığında Wiilliams güçlü bir aday. Hugo, The Artist, War Horse arasında büyük bir çekişme olacak diye düşünüyorum. Ancak benim favorim, War Horse.

B.T.;Film kareleri ile müziğin müthiş bağını Rahman Altın bize nasıl anlatır?

R.A.; Film müziği aslında çok eski bir gelenek. Her ne kadar Türkiye’de yeni yeni değerini bulmaya başladıysa da, Amerika’da oturmuş bir sektör. Dolayısı ile film müziği, bu işin olmazsa olmazları arasında. Türkiye’de film müziklerinin şu sıralar, kalite açısından bir kalem daha yüksekte olmasını görmek beni mutlu ediyor.  Şahsen ben, tüm çevreme, yönetmenlere, prodüktörlere, müziğin sinema sanatı için ne kadar önemli olduğunu her fırsatta anlatmaya çalışıyorum. Film muziginin global açıdan geldigi noktada ise, senfonik ve elektoronik müziğin müthiş bir sentezi var. Kişisel olarak ise, kariyerimin en başından beri hedeflediğim doğrultuda, müziğin büyülü etkisini filmlere buluşturmak için çalışıyorum.

B.T.; Sizce Türk Sineması’nın Hollywood’da daha etkin bir hale gelmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz?

R.A.; Türkiye’de film sektörü her geçen gün daha hızlı adımlarla ilerliyor. Tabi ki bu hızlı ilerlemenin hem iyi hem kötü yönleri var. Bir yandan sektör genişledikçe olgunlaşıyor ve bir çok sanatçı için yeni iş imkanı doğuyor. Eleştirilmesi ve dikkat edilmesi gereken yanı ise, ne yazık ki yapılan prodüksiyonlarda acelecilik hakim trend oluyor. Detaylara tam olarak inmiyoruz. Özellikle ön aşamada fazla derin çalışma yapmıyoruz. Bu direk olarak filmlarin kalitesini düşürüyor. Bir diğer önemli konu ise, filmlerimizin birbirlerini tekrar etmesi. Bundan kaçınmalıyız. Filmlerimiz her sene Oscar kapısını aday adayı olarak çalıyor ama bir türlü o çizgiyi geçip, sonunu getiremiyoruz. Genel olarak biraz daha işin alt yapısına önem verirsek, ileride başarılı olacağımızdan eminim.

B.T.; Bu seneki Oscar ödülleri için adaylarınızı alabilir miyiz?

R.A.; En iyi film dalında War Horse, Hugo, Midnight in Paris arasında geçer diye düşünüyorum ama favorim Hugo. En iyi Erkek Oyuncu, Brad Pitt. En iyi Kadın Oyuncu, Glenn Close.

B.T.; Sizin, ayrıca dünyaca ünlü bir Star Wars koleksiyonunuz var. Son günlerde Lucas Film ile ortak bir çalışma yaptığınızı duyduk. Bu süpriz gelişmeyi sizden dinleyebilir miyiz?

R.A.; 2012 yazında gösterime girecek olan “The Dark Night Rises” filmi için önerdiğim bestelerin bir kısmını, Lucas Film’e Star Wars’un Blu-ray Disc lansmanlarında kullanılmak üzere lisanladık. 2011 sonu gerçekleşen bu müthiş olay ile, ben de artık Star Wars Saga’nın çok çok ucundan bir parçası olmuş oldum.

B.T.; Bu güzel sohbet için teşekkür ederiz ve başarılarınızın devamını dileriz.

R.A.; Ben teşekkür ederim.

Barbaros Tapan, Hollywood, CA
Alaturkaonline.com

26 Şubat 2012 pazar akşamı Hollywood’da Kodak Tiyatrosu’nda düzenlenecek ve sunuculuğunu ünlü  komedyen oyuncu Billy Crystal’ın yapacağı 84. Oscar Törenleri Alaturkaonline Özel sayfası.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?