Raindrop Türkevi’nden çocuklara kültürel çeşitlilik

Raindrop Türk Kültürevi; bu yıl ikincisini düzenlediği kompozisyon yarışmasının ödül törenini bünyesinde olan İstanbul Konferans Merkezinde gerçekleştirdi.

Kompozisyon yarışmasının konusu Kültürel Çeşitliliğin Güzellikleri oldu. Yarışmaya Teksas’ın Houston, San Antonio, Collage Station, Dallas ve Austin illerinden lise ve orta dereceli devlet okullarının öğrencileri katıldı. Jüri üyeliğini Teksas’ın seçkin üniversitelerinden University of Houston, Rice University ,Nort American College, Houston Comunity College, The University of Texas, University of Incarnate Word, Texas Tech’ten değerli profesörleri ve The Institute of Interfaith Dialog komitesinden değerli düşünürleri yaptı.. Konferans Merkezinin çeşitli milletlerden renk ve desenler barındırması da güne ayrı bi anlam ve önem kazandırdı.Yarışmanın sunuculuğunu Local 2 televizyon sunucularından Robert Arnold yaptı.

Yarışmaya Teksası temsil eden federal milletvekillerinden Al Green’de katıldı. Konuşmasında Çocuklara seslenerek; ‘Biz sizin kadar şanslı olamadık sizin geleceğinizde renkler olmayacak. Gelecekteki dünyanız renkten yoksun bi dünya olacak renklerin farklılığı sizin için önemli olmayacak. Biz şu bu diye nitelendirilen bir şey değiliz. Biz insanız, hepimiz dünya vatandaşıyız, dolayısıyla artık renk, dil, beden farklılığı olmayacak sizin geleceğinizde. Sizin oluşturacağınız dünyada herkes birbirine saygı duyacağı geleceğin dünyası olacak’ dedi. Daha sonra Al Green davetlilere hitaben ve Raindrop Kültürevinin yeni hizmete giren Konferans salonunu işaret ederek siz böyle bi kurumun burada olduğundan haberdar mıydınız dedi. Burası gerek yapmış oldukları faaliyetleriyle gerekse de şuan içinde bulunduğumuz salon itibariyle zaten kendini yeterince anlatabilen meteryallerle dolu, konuşmasında salonun girişinde büyük bir tabloya işlenmiş olan Mevlana siluletini yorumlayan Al Green konuşmasını Raindrop Türkevi’ne minnettarlığını ileterek bitirdi.

Yarışmada büyük ödül kazanan TH Rogers ortaokul öğrencisi Pragya Mishra ‘ ‘Kompozisyon yarışmasını ilk duyduğumda çok heyecanlandım, Yazı yazmayı çok sevdiğim için bu yarışma çok ilgimi çekti. Kompozisyon yarışmasının konusu da oldukça dikkat çekici ve temel bir konuydu. Kültürel çeşitliliğin güzellikleri; herkes buradan bişeyler öğrenmeliydi. Bazı insanlar farklılıklardan hoşlanmazlar ama bence bu kompozisyon yarışması onlara da doğru yolu öğretmeliydi ve bu insanlar diğerlerinin nasıl bir yaşam sürdürdüklerini öğrenmeliydiler. Kompozisyonu yazarken çok zevk aldım çünkü kompozisyon konusu bana çevremizde olan diğer insanları, onların kültürlerini ve farklılıklarını anlama konusunda çok yardımcı oldu. Bu düşüncelerle yazmış olduğum kompozisyon büyük ödüle layık görüldü. Umarım bu kompozisyon diğer çocuklara da bu kürede yaşayan renksel çeşitliliğin eseri insanları anlamada yardımcı olur. Ben Raindrop Türkevi’ne bana bu yarışmaya katılma fırsatı verdikleri için çok teşekkür etmek istiyorum.’ diye duygularını ifade etti.

Ayrıca Lamar High School lisesinin İngilizce öğretmeni Katrina English de ‘Dünyada kültürel çeşitlilik benimsenmiş olmalıdır. Öyle hissediyorum ki bugün yaşadığımız dünyada çeşitlilikler olmak zorundadır. Farklı kültürleri tanıma diğer kültürlerle olan dostluk seviyelerini yükseltir.

Organize heyetinin başkanlığını yapan Profesör Dr. Mehmet Kanık, bu yıl yaklaşık 650 adet kompozisyonun katıldığını, ve bu yarışmayla gençlerimize birazcık olsun çok kültürlülüğü anlatabidiysek ne mutlu bize dedi.

Ödül töreninin ardından öğrenciler,öğrenci aileleri,öğretmenler ve davetliler Raindrop Türkevi Konferans merkezinde birlikte hatıra fotoğrafları çektirdiler.

ZAMAN, TEKSAS

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?