Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Oruç Başlangıcı, İlk Oruç

Ramazan Ne zaman Basliyor Oruc Baslangici

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Oruç Başlangıcı, İlk Oruç. 2017 Ramazan Ayı ne zaman başlıyor?

Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı olan  2017 Ramazan Ayı,( Oruç başlangıcı ) ne zaman başlıyor?

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor? Oruç Başlangıcı, İlk Oruç

2017 Ramazan Ayı (oruç başlangıcı) ne zaman başlıyor?

2017 Dini takvimine göre bu yıl üç aylar 29 Mart 2017‘de, Ramazan ayı ise 26 Mayıs 2017‘de başlayacak ve 24 Haziran cumartesi günü sona erecek.

Üç gün sürecek Ramazan Bayramı’nın ilk günü 25 Haziran Pazar gününe denk gelecek.

Ramazan ayının bu yılki başlangıç tarihi, 2017 Ramazan Bayramı ve kutsal 3 aylar, 2017 Dini takvimi üzerinde yer alıyor.

Peki, 2017 Ramazan başlangıcı ne zaman?

Ramazan bayramı 2017 ve ilk oruç ne zaman soruları şimdiden sorulmaya başlandı bile. Ramazan ayı ayetlerinden bir tanesi Ey iman edenler! Allah karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. ( Bakara,183) şeklindedir. Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in indiği aydır.

Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “Kadir Gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “On Bir Ayın Sultanı” denilmiştir.

RAMAZAN AYI 2017 NE ZAMAN?

2017 Dini takvimine göre bu yıl üç aylar 29 Mart 2017’de, Ramazan ayı ise 27 Mayıs 2017’de başlayacak. Üç gün sürecek Ramazan Bayramı’nın ilk günü 25 Haziran Pazar gününe denk gelecek.

2017 Resmi Dini Günler ve Haftalar hangi tarihlerde olacak ?

– 29 Mart 2017 – Çarşamba Günü | Üç Ayların Başlangıcı

– 27 Mayıs 2017 – Cumartesi Günü | Ramazan’ın Başlangıcı

– 21 Haziran 2017- Çarşamba Günü | Kadir Gecesi

– 24 Haziran 2017- Cumartesi Günü | Arefe

– 25 Haziran 2017– Pazar Günü| Ramazan Bayramı 1. Gün

– 26 Haziran 2017- Pazartesi Günü | Ramazan Bayramı 2. Gün

– 27 Haziran 2017 – Salı Günü | Ramazan Bayramı 3. Gün

– 31 Ağustos 2017- Perşembe Günü | Arefe

– 1 Eylül 2017 – Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün

– 2 Eylül 2017 – Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün

– 3 Eylül 2017 – Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün

– 4 Eylül 2017 – Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün

Ramazan

Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı. İslamiyet’te Ramazan, oruç tutma ayıdır ve kutsal kabul edilir.

Hicri Takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar, miladi takvimden 11 – 12 gün kısadır. Bunun sonucu olarak Ramazan ayı her sene miladi takvimde öne kayar. Yaklaşık olarak her 32 senede bir, Ramazan ayı aynı tarihlere denk gelir.

Ramazan ayı nedir, ramazan ayı ve önemi, cevremizdeki ramazan hazırlıkları, ramazan ayında neler yapılır, ramazan ayı hakkında bilgi, ramazan hazırlıkları nelerdir, ramazan ayında yapılan hazırlıklar, çevremizdeki ramazan hazırlıkları nelerdir, ramazan ayı ne demektir, ramazan ayının müslümanlar için önemi

Ramazan Ayı ve Önemi

Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır.

Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir.

Ramazan, Kur’an ayıdır

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da ” Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

Kur’an’, Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur’an insan için hayati değer taşır. Kur’an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah’ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur’an’ı çok okumayı teşvik etmiştir.

Müslümanlar, ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur’an’ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

Kur’an, Ramazan ayında inmeye başlamıştır

Kur’anıkerim, ramazan ayının Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi’nin “Bin aydan daha hayırlı” olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz de “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

Ramazan, oruç ve sabır ayıdır

Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Gerçekten ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır. Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen “Hoş geldin ya şehrü ramazan” gibi yazılar görürüz. Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar.

Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz. Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız. Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah’a şükrederiz. Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız. Bu ayda camiler dolar taşar.

Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır. Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır. Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır. Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır. Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?