Revaklar ve son bakışlar

Mekke’de Kâbe’yi Yenileme Projesi kapsamında yükselen inşaatlar, hac mevsimine rağmen aralıksız sürüyor. Hacı adayları, geçen yıl Cumhurbaşkanı Gül ve Türk Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesiyle yıkımı ertelenen revaklara son kez bakıyor. Osmanlı döneminde yapılan ecdat yadigârı revakların Konya’ya taşınması için Kral Abdullah’tan izin bekleniyor.

HER yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslümanın hacı olmak için akın ettiği Mekke’de, Kâbe’yi Yenileme Projesi kapsamında yükselen inşaatlar, hac mevsimine rağmen aralıksız sürüyor. Hacı adayları her yıl yıkılacağı söylenen revaklara son kez bakıyor. Revakların geçen yıl planlanan yıkımı, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesiyle ertelenmişti. Bu arada, çalışmalar nedeniyle Kâbe’deki Say yerinin en üst katı şu anda hacı adaylarına kapalı tutuluyor. İnşaatların bitimiyle Manhattan görüntüsüne benzeyecek Mekke’ye, Cidde Havalimanı’ndan 6 saat süren yol da elektrikli trenin devreye girmesiyle 1 saate inecek.

Konya olabilir

Beton dökülerek yerleştirilen dünyanın en büyük 2 vincinden biri revakları taşımak için kullanılacak. Kral Abdullah’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanlığı’nın revakları Konya’ya getirmeye yönelik girişimlerine, izin vermesi bekleniyor.

Giriş kapısı bitiyor

Kâbe’nin revaklar yıkılmadan genişletilmesi konusunda alternatif projeler de tartışılıyor. Alternatif projelerden biri ise hac dönemlerinde kurulacak 2 katlı portatif bir platformla tavaf yapılması.

Kâbe’nin El Beyt Kuleleri’nin tam karşı cephesinde kalan ve ana giriş kapısı bitmek üzere. Kâbe’nin Abdülaziz kapısının tam karşısındaki Kral Abdülaziz Harem-i Şerif Vakfı’nın yaptırdığı, “Gökdelenler evi” denilen El Beyt Kuleleri’nin üzerindeki saat Kâbe’nin her yanından görülüyor. 1 milyon 500 bin metrekarelik bir inşaat alanı olan Safa, Merve, Zemzem, Makam, Hacer, Sara ve en yüksek bina Beyt Otel’den oluşan 7 gökdelenle başlayan değişim, Mekke, Medine ve Cidde’de sürüyor.

Cebeli Ömer kuleleri

Kâbe’nin bulunduğu alan, projenin tamamlanmasıyla 3’te 1 genişleyecek. Kâbe’nin yanı başındaki Kral’ın sarayı dahil Hilton’un tipik Mekke evleri görüntüsünden oluşan ön bölümü ve Tevhit Otel olmak üzere birçok bina yıkılacak. Yıkılan yerlerin büyük bölümü Kâbe’ye dahil edilip, geri alanda yeni oteller yapılacak. El Beyt Kuleleri’nin arkasında 26 bin odalı 22 yeni gökdelen yapılacak. Oteller, 25 yıl sonra arazi sahibi emirlere devredilecek. Hilton’un arkasında, Ömer Dağı indirilerek inşa edilen yeni şehir Cebeli Ömer’de yükselen kuleler, Kâbe’den görülmeye başladı. Mekke’de yeni inşa edilecek projeler arasında bir de Kral Abdülaziz’in adını taşıyacak cami projesi yer alıyor.

İnşaat hacı sayısını azaltı

Mekke dev vinçlerle yeniden inşa edilirken, Kabe’yi genişletme projesi bu yıl hacı adaylarının sayısına da yansıdı. Suudi hükümeti Türkiye için her yıl 40-50 bin ek kontenjan açarken bu sayıyı geçtiğimiz yıl 20 bin kişiye çekti. Bu yıl da ek kontenjan için başvuruldu ancak Suudi hükümetinin hacı sayısında getirdiği kısıtlama nedeniyle talep geri çekildi. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?