Rober De Niro’nun ırk göndermeli şakası tepkilere neden oldu

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2012 seçim kampanyasına destek amacıyla New York’ta düzenlenen bağış yemeğine, ünlü aktör Robert De Niro’nun ırk göndermeli şakası damga vurdu.

First Lady Michelle Obama’nın da katıldığı yemekte, ünlü aktör, konuklara hitap ederken Cumhuriyetçi adayadaylarının eşlerini zikrederek, “Callista Gingrich, Karen Santorum ve Ann Romney, ülkemizin beyaz bir ‘first lady’e hazır olduğunu düşünüyor musunuz? Henüz bunun için erken değil mi?” sorusunu yöneltti.

De Niro, bu esprisiyle, Obama’nın Kasım 2008’deki seçim kampanyası sırasındaki “ABD siyahi bir başkana hazır mı?” tartışmasına gönderme yaptı. Ünlü aktörün espirisi salonda gülüşmelere neden olurken, konuklardan biri “Henüz değil” diye bağırdı.

De Niro’nun unuttuğu gerçek ise, sadece siyahların değil, bütün ABD’lilerin başkanı olmaya gayret gösteren Obama’nın ırk tartışmalarının uzağında kalmak istediğiydi.

Nitekim, Michelle Obama’nın yürüttüğü kampanyanın basın sözcüsü Oliviea Alair yemekten hemen sonra bir açıklama yaparak, “münasebetsiz” olarak nitelendirdiği şakaya katılmadıklarının altını çizdi.

Cumhuriyetçi aday adaylarından Newt Gingirich ise fırsatı kaçırmadı ve “ayrımcı” olarak nitelendirdiği sözlerden dolayı Obama’yı özür dilemeye çağırdı.

Lousiana’da seçmenlerine hitap eden Gingirich, “Eşim, Bayan Santorum ve Bayan Romney adına bir şey söylemek istiyorum: Robert De Niro yanılıyor, ABD yeni bir ‘first lady’e hazır” dedi.

De Niro ise sözlerinin “şaka” olduğunda ısrarlı. Ünlü aktör, basın temsilcisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Sözlerim, hiç kimseyi, özellikle de First Lady’iüzmeyi ya da utandırmayı amaçlamıyordu” ifadelerini kullandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?