Robota cenaze töreni

robota cenaze toreni

Orduda yaptığı görev esnasında isabet alarak kullanılamaz hale gelen mayın tarama robotuna  cenaze töreni yapıldı.

ABD’de insan-bilgisayar ilişkileri üzerine doktora yapan Julie Carpenter’ın Amerikan askerlerinin orduda kullanılan robotlarla kurduğu duygusal bağı inceleyen çalışması ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu.

ABD’de insan-bilgisayar ilişkileri üzerine doktora yapan Julie Carpenter’ın Amerikan askerlerinin orduda kullanılan robotlarla kurduğu duygusal bağı inceleyen çalışması ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu. Carpenter özellikle mayın tarama robotları ile bu robotları uzaktan kumanda ile yönlendiren operatörlerin şaşırtıcı derecede kuvvetli bir duygusal bağ kurduğunu yazdı.

Çalışmanın en ilgi çekici yanı ise orduda yaptığı görev esnasında isabet alarak kullanılamaz hale gelen mayın tarama robotuna yapılan cenaze töreni. Emektar robot gazilere ya da ordu görevi esnasında hayatını kaybedenlere verilen Mor Kalp ve savaşlarda üstün başarı gösterenlere verilen Bronz Yıldız madalyası ile ödüllendirildi. Carpenter cenaze töreninde 21 pare tüfek atışı yapıldığını ve robotun bir kahraman gibi uğurlandığını yazdı.

“Dostumuz gibi görüyoruz”

Carpenter’ın tezi, birçok askerin ordudaki insansız araçlara canlı gözüyle baktığını, onlarla duygusal ilişki kurduğunu, onları evcil bir hayvan hatta neredeyse bir arkadaş gibi sevdiklerini, onlara isim verdiklerini ve konuştuklarını ortaya koyuyor. Carpenter’ın röportaj yaptığı bomba uzmanı 28 yaşındaki çavuş Brady mayın temizlemek için kullandıkları uzaktan kumandalı robota “Elly” ismini verdiğini, onunla her gün konuştuğunu ve bu küçük aracın bakımını yaparken son derece dikkatli ve sevecen davrandığını söylüyor. Ulusal Muhafız Alayı’ndan kıdemli başçavuş Wade ise “Bu cihazlara sanki bir arkadaşımızın sağlığıyla ilgileniyormuşuz gibi dikkat ediyoruz” diyor.

Ordunun büyük bir kısmı robotların birçok askerin hayatını defalarca kurtardığına inanıyor. Carpenter yaptığı mülakatlardan yola çıkarak bir robotu kaybeden ordu mensuplarının “öfke, soğukluk ve bir kayıp hissiyle dolduklarını” bildiriyor.

Bilim adamları teknoloji geliştikçe robotların insanlara daha da benzemeye başlayacağını ve insan-robot arasındaki duygusal bağ gün geçtikçe artacağını söylüyor.

(SABAH) Photo: Flickr/Thomas Quine

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?