fbpx
Anasayfa Amerika Türk Toplumu Yerel Haberler Rochester Türk Cemiyeti, 45 Yıllık Hayali Gerçekleştiriyor

Rochester Türk Cemiyeti, 45 Yıllık Hayali Gerçekleştiriyor

Rochester Türk Cemiyeti, 45 Yıllık Hayali Gerçekleştiriyor

Rochester, New York’taki Türk Amerikan toplumu Rochester’da nadiren görülen bir proje çerçevesinde bölgedeki Müslümanların ihtiyaçlarına karşılık verebilmek amacıyla Beahan Road üzerindeki bir alanda bir cami inşatına start veriyor.

Genellikle daha önce farklı amaçlarla kullanılan binaların satın alınarak camiye çevrildiği ABD’de eşine sıkça rastlanmayan projeye ilişkin olarak konuşan Rochester Türk Cemiyeti eski Başkanı Ali Çalık, “Bu, 45 yıldır hayalini kurduğumuz bir proje. Buraya geldiğimiz ilk günden beri ibadet edebileceğimiz bir mekanın olmasını istemiştik,” diye konuştu.

60’lı yıllardan bu yana bölgedeki Türk Amerikan nüfusunun hızla artmasıyla cami projesini gündemine alan Rochester Türk Cemiyeti, ibadethane için uygun bir arsa arıyordu.

Beahan Road üzerindeki 17 akre alanı 5 yıl önce satın alan cemiyet, buradaki binayı bir kültür merkezine çevirmiş ve binanın bir bölümünü Müslümanların ibadetine tahsis etmişti.

Democratandchronicle.com tarafından yayınlanan habere göre Rochester’da 3 bin civarında Türk yaşadığını ve burasının ibadet için ideal olmadığını vurgulayan Rochester Türk Cemiyeti Başkanı Mesut Vardar, “Zaten amacımız burasını muhafaza etmek değildi,” dedi.

İnşaat için gerekli izinleri alan Rochester Türk Cemiyeti yetkilileri, bölgede 10’u aşkın cami olduğuna fakat bunlardan pek azının başlangıçta cami olarak inşa edilen binalar olduğuna dikkat çekiyor. Rochester Türk Cemiyeti’nin (TSOR) web sitesinde inşa edilecek camiye ilişkin planlar bir video sunumuyla tanıtılıyor.

Cami inşaatı için kapı kapı dolaşarak bölge sakinlerine ne yapmak istedikleri hakkında bilgi sunan cemiyet yetkilileri, bölge sakinleri ve yetkililerle tam bir iş birliği örneği sergiledi. Konuya ilişkin açıklamasında Chili Denetmeni David Dunning, “Özgün mimari özellikler için örneğin minare konusunda özel izin almak durumunda olan Türk Cemiyeti, bu süreçte gerçekten harikulade bir hazırlık çalışması yürüttü. Kendileri bu sürecin problemsiz geçmesi için bizlere oldukça yardımcı oldular. Kendileriyle çalışmak çok güzel,” dedi.

ABD’de doğup büyüyen çocukların çoğunun hayatları boyunca cami görmediklerini söyleyen Çalık ise projenin çocukların kendi din ve kültürlerini öğrenmelerine olanak sağlayacağını söyledi.

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?