Romney İllinois eyaletindeki ön seçimleri kazandı

ABD Başkanlık seçimleri için yarışan Cumhuriyetçi adayların favori ismi Mitt Romney, Illinois eyaletindeki ön seçimleri de kazandı.

Romney, eyaletteki Cumhuriyetçilerin yüzde 47’sinin oyunu aldı. Buna karşın rakibi eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum yüzde 35 oy oranında kaldı.
Bu seçim sonucunda Romney, delege listesine 34 isim daha eklemiş oldu.

Teksas milletvekili Ron Paul, oyların sadece yüzde 9’unu, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich ise yüzde 8’ini alabildi.

Sonuçlar belli olduktan sonra konuşan Romney, “Bu gece, Illinois seçmenlerine verdikleri oylar ve bu inanılmaz zafer için teşekkür ederim. Her geçen gün daha iyi bir Amerika’ya yaklaşıyoruz” dedi.

Romney, böylece yarıştaki liderliğini iyice pekiştirirken, Alabamaile Mississippi’deki yenilgilerinin yarattığı hasarı daonardı ve yarıştakı diğer Cumhuriyetçi adayların toplamındandaha fazla delegesi oldu.

OBAMA’NIN KALESİ

ABD’nin en kalabalık 5’inci eyaleti olan Illinois son beş seçimde, Demokratlara oy verdi. Ayrıca bu eyalet ABD Başkanı Barack Obama’nın “kalesi”. Çünkü Obama, başkan olmadan önce 3 dönem boyunca bu eyaletin senatörü olarak Kongre’de görev yaptı. Ondan önce de eyaletin en büyük şehri Chicago’da insan hakları avukatlığı yaptı ve Chicago Hukuk Okulu’nda hukuk dersleri verdi. Dolayısıyla, özellikle Chicago’da Demokratların destekçisi çoğunlukta ama kenti çevreleyen banliyölerde ve eyaletin orta kesiminde Cumhuriyetçiler ağırlıklı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?