Romney, Maine’i kazanarak moral buldu

ABD’de Cumhuriyetçilerin başkan adaylığı yarışında eski Massachusetts Valisi Mitt Romney, hafta içinde 3 eyalette birden uğradığı yenilginin ardından Maine eyaletindeki ön seçimleri kazanarak moral buldu. Romney, bu zaferiyle kaybettiği ivmeyi tekrar yakalamayı umuyor.

Eyalette sonbir hafta boyunca parti toplantıları şeklinde yapılan seçimleri Romney, Teksas milletvekili Ron Paul karşısında az farkla galip bitirmeyi başardı.

Maine’deki Cumhuriyetçi Parti yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Romney oyların yüzde 39’unu toplarken, onu yüzde 36’yla Paul takip etti. Eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum yüzde 18, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich ise yüzde 6’da kaldı.

Ülkede Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde ABD Başkanı Barack Obama’ya karşı yarışacak Cumhuriyetçi Parti adayı olmak için uğraşan Romney’nin Maine’de elde ettiği zafer, sosyal muhafazakarların güçlü desteğini alan Santorum’un geçen Salı günü Colorado, Minnesota ve Missouri’deki ön seçimlerin üçünü de galip bitirmesinin ardından kritik bir zamana denk geldi.

Florida gibi büyük ve önemli bir eyaleti kazandıktan sonra, hafta içindeki üç ön seçim yenilgisiyle darbe yiyen Romney, şimdi Maine’deki bu zaferiyle kaybettiği ivmeyi tekrar yakalamayı umuyor.

SIRADA ARIZONA VE MICHIGAN VAR

Cumhuriyetçi Parti içindeki daha çok “ılımlı” çevrelerin desteğini alan Romney, kürtaj hakkı, sağlık reformu gibi bazı konularda geçmişte farklı tutum sergilediği gerekçesiyle kendisine şüpheyle bakan ve partinin tabanında önemli bir yer tutan muhafazakarların da güvenini kazanabilmek için gayret gösteriyor.

Ön seçim yarışında bundan sonraki durak 28 Şubat’ta Arizona ve Michigan olacak. 10 eyalette birden ön seçimin yapılacağı ve “Süper Salı” olarak adlandırılan 6 Mart’taki seçimler ise tablonun daha netleşmesi bakımından çok kritik öneme sahip.

ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olabilmek için, aday adaylarının Ağustos ayındaki genel kurula kadar en az 1114 delegenin desteğini toplaması gerekiyor. Amerikan haber ajansı Associated Press’e göre, Maine’deki galibiyetiyle hanesine 11 delege daha yazdıran Romney, delege yarışını önde götürüyor. Şu ana kadarki tabloya göre, Romney’nin 123, Santorum’un 72, Gingrich’in 32 ve Paul’ün 19 delegesi bulunuyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?