Romney: Türkiye’yi Suriyeli muhaliflere silah sağlamaları için teşvik ederdim

ABD’de bu yıl Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Mitt Romney, “Eğer bugün ABD Başkanı olsaydım) Suriye’de olanları kayıtsız bir mesafeden izlemek yerine, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi bölgedeki ABD’nin dostlarını Suriye’deki muhaliflere silah sağlamaları yönünde teşvik ederek, Suriye konusunda liderlik gösterirdim” dedi.

Romney, seçim kampanyası için bulunduğu Pennsylvania eyaletinden, Evanjelik bir kuruluş olan İnanç ve Özgürlük Koalisyonu’nun Washington’daki toplantısına video konferans yoluyla hitap ederek, ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail, İran ve Suriye politikalarını eleştiren sert sözler sarf etti.

Obama’nın, İsrail’in İran’a saldırması olasılığından, İran’ın nükleer silah edinme olasılığına kıyasla daha fazla “korktuğunu” savunan Romney, Başkan seçildiği takdirde ABD’nin İsrail ile ilişkilerini nasıl güçlendireceği sorusunu, Obama’nın yaptıklarının tam tersini yapacağı şeklinde yanıtladı.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Romney, 1967 sınırlarının “savunulamaz” olduğu ve Obama’nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya karşı “saygısızca” davrandığı değerlendirmesinde bulundu.

Başkan seçildiği takdirde, yönetiminin İsrail hükümeti ile güçlü bir çalışma ilişkisi oluşturacağını vurgulayan Romney, “Biz ve İsrail gibi müttefiklerimiz arasına en ufak mesafe koymak istemem. Eğer görüş ayrılıklarımız varsa, kapalı kapılar ardında bunları konuşabiliriz. Ama dünyaya, kol kola kenetlenmiş olduğumuzu göstermeniz lazım” diye konuştu.

Romney, İran’ın nükleer bir ülke haline gelmesinin kabul edilemez olduğunu da belirterek, bunun olmasını engellemek için tüm gerekli adımları atmaya hazır olduklarını kaydetti.

Obama yönetimini Suriye konusunda da pasif politika izlemekle eleştiren Romney, “(Eğer bugün ABD Başkanı olsaydım) Suriye’de olanları kayıtsız bir mesafeden izlemek yerine, bölgede Türkiye ve Suudi Arabistan gibi dostlarımızı Suriye’deki muhaliflere silah sağlamaları yönünde teşvik ederek, Suriye konusunda liderlik gösterirdim” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?