58.6 F
Los Angeles
14 Kasım 2019
Anasayfa Haberler Amerika Rothko'nun eseri, 75 milyon dolara alıcı buldu

Rothko’nun eseri, 75 milyon dolara alıcı buldu

Rothko'nun eseri, 75 milyon dolara alıcı buldu

Soyut ekspresyonizm akımının önemli temsilcilerinden Rus asıllı Amerikalı ressam Mark Rothko’nun ‘No 1 (Royal Red and Blue)’ adlı eseri, New York’ta yapılan açık artırmada 75 milyon dolara satıldı.

Sotheby’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada, Rothko’nun başyapıtlarından biri kabul edilen eser, adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu tarafından satın alındı. Eserin, 35-50 milyon dolara alıcı bulması bekleniyordu.

Eser, Rothko’nun 1954 yılında Chicago’daki Sanat Enstitüsü’nde düzenlediği solo gösterisinde sergilenmesi için seçtiği 8 çalışmasından biriydi.

Rothko’nun ‘Orange, Red, Yellow’ adlı eseri, Mayıs 2011’de Christie’s müzayede evinde 86,9 milyon dolara satılarak şimdiye kadarki en pahalı çağdaş sanat eseri olmuştu.

Sotheby’s Müzayede Evi’ndeki açık artırmada Amerikalı ressam Jackson Pollock’un ‘Number 4’ adlı tablosu 40,4 milyon dolara, İngiliz sanatçı Francis Bacon’ın ‘Screaming Pope’ tablosu 30 milyon dolara ve Willem de Kooning’e ait bir çalışma da 20 milyon dolara alıcı buldu.

Andy Warhol’un ‘Suicide’ adlı eseri 16,3 milyon dolara, ‘Green Disaster’ tablosu 15,2 milyon dolara ve ‘The Kiss’ eseri de 9,3 milyon dolara satıldı. Açık artırmada toplam satış, 375 milyona ulaştı.

(ZamanAmerika)

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

170,231BeğenenlerBeğen
12,505TakipçilerTakip Et
583TakipçilerTakip Et
7,761TakipçilerTakip Et
10,600AbonelerAbone