Ruhani: ABD, İran’da rejim değişikliği peşinde

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu’na hitap eden Ruhani, nükleer anlaşmanın on yıl süren diplomatik çabaların ve yoğun görüşmelerin sonucu olduğunu ifade ederek, ABD’den müzakere masasına dönmesini istedi.

‘DÜNYANIN GÜVENLİĞİ, İŞBİRLİĞİYLE MÜMKÜN’

Ruhani, dünyanın bazı devletlerin uluslararası kurumlara ve değerlere karşı keyfi davranışından ve umursamazlığından muzdarip olduğunu dile getirerek, “Dünyanın güvenliği, ülkelerin koordinasyonu ve iş birliği sayesinde en az maliyetle mümkündür.” şeklinde konuştu.

‘HANGİ KRİTERLERE GÖRE, NASIL BİR DEVLETLE KONUŞACAĞIZ?’

Dünyada radikal milliyetçiliği ve yabancı düşmanlığını güçlendirerek ve uluslararası kuralları ayaklar altına alarak çıkarını koruyabileceğini düşünen yöneticiler olduğunu söyleyen Ruhani, “Uluslararası kurallara aykırı olarak, birçok tarafın üzerinde uzlaştığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından onaylanan bir anlaşmayı bozan ABD, İran’dan ikili müzakere talebinde bulunuyor. Hangi kriterlere göre, nasıl bir devletle konuşacağız? Her türlü diyalog ve müzakere BMGK 2231 sayılı kararına göre olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

‘YAPTIRIM VE TEKFİR BİR SİKKENİN İKİ YÜZÜ GİBİDİR’

“Devirdiğiniz müzakere masasına dönün, yaptırım uygulamayın, yaptırım ve tekfir bir sikkenin iki yüzü gibidir.” diyen Ruhani, “Tekfirde insani düşünceler inkar ediliyor, yaptırımda ise insani yaşam ve refah yok sayılıyor. Müzakere için iki kişilik fotoğraf karesine gerek yok. Bu aynı ortamda birbirinin konuşmasını işitmek şeklinde de olabilir” görüşlerini paylaştı.

‘DİYALOGTAN DAHA İYİ BİR YOL YOK’

Müzakerelerden daha iyi bir yol olmadığına dikkati çeken Ruhani, müzakerenin kesildiği yerden ve ahdini bozan kişi tarafından başlatılabileceğini, bunun yolunun da uluslararası ahlak ve hukuku ihlal eden insafsızca yaptırımları sonlandırmaktan geçtiğini kaydetti.

‘TRUMP, UZMANLARIN GÖRÜŞÜNE DEĞER VERMİYOR’

ABD’yi hükümet olduğundan habersiz bir hükümet, kendinden önceki yönetimin vaatlerini ve anlaşmasını bozan bir yönetim olarak tanımlayan Ruhani, Trump’ın uzmanların görüşüne değer vermediğini söyledi.

‘ABD, GÖRÜŞMEYE DAVET ETTİĞİ BİR DEVLETİ DEVİRME PLANLARINI SAKLAMIYOR’

Ruhani şimdiki ABD yönetiminin uluslararası kurumları etkisiz hale getirmeye kararlı olduğunu belirtti. Hiçbir ulusun zorla müzakere masasına getirilemeyeceğini belirten Ruhani, “ABD hükümetinin görüşmeye davet ettiği bir devleti devirme planlarını saklamaması ironik.” diye konuştu. Ruhani “ABD’nin en başından beri İran politikası yanlıştı. İran halkının isteklerine karşı koyan yaklaşımı başarısız olmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

‘ABD’NİN YAPTIRIMLARI EKONOMİK TERÖRİZM’

ABD’nin tek taraflı yaptırımlarını “ekonomik terörizm” olarak nitelendiren İran Cumhurbaşkanı, ABD’yi İran nükleer anlaşmasını destekleyenleri tehdit etmekle de suçladı.

‘İRAN, RUSYA VE TÜRKİYE SURİYE ÇÖZÜMÜNDE BAŞARI ELDE ETTİ’

Astana formatı sayesinde İran, Rusya ve Türkiye’nin Suriye çözümünde başarı elde ettiğini belirten Ruhani, “İran, Rusya ve Türkiye, Suriye tarafıyla birlikte Astana süreci sayesinde Suriye’deki çözümde başarı elde etti. Bu ayın başlarında, Tahran’da üst düzey görüşme gerçekleşti. Bu ortak çabalar sayesinde İdlib’de kan dökülmesine izin verilmedi” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?