Ruhani: Suudiler, Kaşıkçı cinayetini ABD’nin koruması olmadan işleyemezdi

Suudi kraliyetinin İstanbul Başkonsolosluğu’nda Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesini ele alış şeklini ABD Başkanı Donald Trump ‘gelmiş geçmiş en kötü örtbas’ diye nitelerken, Riyad’ın yanısıra Washington’ı da suçlayan açıklama İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den geldi.

Bakanlar Kurulu’nda “Kimse günümüz dünyasında ve çağımızda böyle planlanmış bir cinayete şahit olabileceğini düşünmezdi ve Amerika’nın desteği olmadan bir ülkenin bu cinayeti işleyebileceğini düşünmüyorum” çıkışını yapan İran Cumhurbaşkanı, Suudi kraliyetini ‘ülkeye hükümranlık eden kabile’ diye niteleyerek bu kabilenin bir güvenlik şemsiyesi olduğunu ve cinayetleri de kendisini destekleyen süper güce dayanarak işlediğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın liderliğinde Mart 2015’ten beri Yemen’e yönelik devam eden saldırılara atıfla “Yemen halkı yıllardır bombalar altında inliyor ve dünya buna karşı susuyor. Amerika’nın desteği olmasaydı Yemen halkı böyle bombalanabilir miydi” sorusunu yönelten Ruhani, Türkiye’den Kaşıkçı cinayetiyle ilgili dikkatli ve tarafsız soruşturma talep etti:

“Kardeş Türkiye devletinden bu konudaki araştırmayı dikkatlice ve tarafızca yapmasını istiyorum. Örneklerine ancak geçmiş yüzyıllarda rastlanan ve artık çağımızda gerçekleşmeyen böyle bir cinayetin gizli tüm boyutları dikkatli ve tarafsız araştırmayla aydınlanmalıdır.”

Bu cinayetin, Mekke ve Medine’ye atıfla, Müslümanların en kutsal mekanlarının varolduğu bir ülkedeye hükmedenlerin gerçek içyüzünü gösterdiğini dile getiren Ruhani, bu cinayetle ilgili sergilenecek tutumun, tüm dünya ülkeleri için bir sınav olacağını ve insan hakları konusunda ne kadar hassas olunduğunu göstereceğini söyledi.

Bu cinayeti işleyenlerle birlikte onlara bu cinayeti işleme cesaretini verenlerin de mahkum edilmesi gerektiğini belirten İran Cumhurbaşkanı, ABD yönetiminin İran’ın tüm petrol ihracarını engelleyecek şekilde can damarlarını kesmeye yönelik ikinci yaptırım paketini 4 Kasım’da açıklayacal olmasına atıfla şunları söyledi:

“Sizin dünyada nasıl rejimleri desteklediğiniz bugün artık herkesin malumu olmuştur. Siz 4 Kasım’da sizin elinizi keserek size hizmet etmek istemeyen büyük, hürriyet ve bağımsızlık yanlısı bir millet hakkında başka bir cinayet işlemek istiyorsunuz.”

“Umarım dünya ülkeleri ve halkları mevcut gerçekleri daha yakından görür, Yemen, Irak, Suriye ve Afganistan halkının mazlumluğunu daha çok fark eder.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?