Rus Uzay Aracı Türkiye’ye Düşmeyecek

Rus uzay dairesi yaklaşık 2 aydır Dünya yörüngesinde dönen 13 tonluk aracın Cumartesi ya da Pazar günü atmosfere gireceğini ve en az 20-30 parçasının yanmadan yeryüzüne düşeceğini tahmin ediyor.

170 milyon dolarlık insansız araç geçen Ekim ayında uzaya fırlatılmış ancak yönünü Mars’a çevirecek motorlar çalışmadığı için Dünya yörüngesinden çıkamamıştı.

Her şey yolunda gitseydi Phobos-Grunt Mars’ın uydularından Phobos’a inip hem toprak örneği alacak hem de gezegeni görüntüleyecekti.

Tüm çabalara rağmen Rus mühendisler aracın motorlarını çalıştıramayınca kaderine terk edilen Phobos-Grunt iritfa kaybetmeye başladı.

Rusya, geçen Şubat’ta çok önemli bir askeri uyduyu, Ağustos ayında bir haberleşme uydusunu, geçen ay ise başka bir uyduyu teknik sorunlar nedeniyle kaybetti.

Rus uzay dairesi ROSCOSMOS başkanı Vladimir Popovkin bir süre önce Izvestia gazetesine verdiği demeçte başarısızlıklarda yabancı ülkelerin parmağı olduğunu ima etti.

Amerika, uzay dolmuşu programına son verdiği için şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat ve malzeme sadece Rus araçlarıyla gönderiliyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?