Rus uzman: ABD, Türkiye pazarını kaybetmemek için F-35’ler konusunda taviz verdi


Rus uzman: ABD, Türkiye pazarını kaybetmemek için F-35’ler konusunda taviz verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’ye yaptığı açıklamada yarın ABD’den, S-400 satın alma kararı yüzünden tartışma konusu olan ilk F-35’li alacaklarını belirtmişti. Uçağın üretici firması Lockheed Martin de sevkiyatı gerçekleştirmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Korotçenko “ABD Kongresi’nin tüm tehditlerine rağmen Türkiye’ye F-35 sevkiyatı yapılması, Ankara’nın S-400 satın alma konusunda prensipli davrandığını gösteriyor. Sonuç olarak ABD konuyla barışıp zorunlu da olsa pragmatik davranmak durumunda kaldı. Zira Washington hem bir NATO müttefiki olarak hem de müşteri olarak Ankara’yı kaybetmek istemiyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE, RUSYA’DAN SİLAH ALMAKTAN VAZGEÇİLMEMESİ MESAJI VERDİ’

Korotçenko’ya göre, F-35 anlaşmasının uygulanması son ana kadar belirsiz kalmasına rağmen, başka ülkelere ABD’nin baskısı yüzünden Rus silahları satın almaktan vazgeçilmemesi mesajı verdi.

Korotçenko “Ülkeler prensipli davranıp geri atmazsa ve ilk olarak kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederse, Washington’ın şantajları illa da yaptırımlarla sonuçlanmak zorunda değil. Türkiye, NATO üyesi olunsa dahi, Rusya ile askeri-teknik alanda işbirliğinin ABD ile işbirliği imkanlarını ortadan kaldırmadığını kesinlikle gösterdi” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?