RÜYA TAKIM RÜYADA KALDI

Beşiktaş vs. Galatasaray 3-3

Maç skoru iki takıma çok önemli dersler verdi.

Galatasaray açısından;

Bu sene boyunce belki de başka hiç bir takıma üç gol atamıyacak Beşiktaş’tan üç gol yemek Galatasaray için Şampiyonlar Ligi öncesi çok büyük defansif uyarı oldu.

Duran toplarda Galatasaray’ın uygulamaya çalıştığı alan savunmasının çok sıkıntılı olduğu belli oldu. Kasımpaşa maçından sonra gene duran toptan gol yenildiği gibi tüm kornerlerde tüm toplara Beşiktaşlı oyuncular dokundu.

Elmander ve Umut’un çok benzer oyuncular olduğu , içlerinden en formda olanın muhakkak sahada olması gerektiği ama asla beraber oynamamaları gerektiği ortaya çıktı. İki haftadır birbirleriyle uyumsuz ve kopuk forvet profile çiziyorlar. Koşmak forvet olmanın ilk özelliği ise, Mancester City, Barcelona, Real Madrid, Milan, Santos, Bayern Münih ve daha onlarca üst düzey takım forvetsiz oynarken Galatasaray çift forvet! ile oynuyor.

Bu kadar iyi kadroya rağmen, geriye çekilen takımlara karşı aktif ve kreatif olunması ancak; pres yapan, dengeli oynayan, kapanmayan takımlara karşı çaresiz kalındığının ortaya çıkması, takımın atak organizasyon çeşitliliğinde yetersiz çalıştığını gösterdi.

Emre’nin orta sahanın ortasında kanattan çok daha faydalı olduğu, özellikle Şampiyonlar Ligi’n de gerekirse Melo,Emre ve Selçuk’un aynı anda oynatılıp beşli orta sahanın denenmesi zorunlu olduğu ortaya çıktı.

Hakan Balta’nın alternatifsiz form tutamayacağının ortaya çıkması. Kaka’nın transferi gündeme geldi. Herhalde Kaka’nın sol bek olarak
oynatılması gündemde!

Gerçi büyük spor yorumcusu Reha Muhtar! Kaka’yı sağ bek Eboe’nin yerine alınacak oyuncu yaptı ama artık gülemiyorum ağlamak istiyorum.

Günümüzde artık oyuna müdahale sadece oyuncu değişikliği ile yeterli kalamaz. Taktiksel reaksiyona hocalar ve takım kesinlikle hazır
olmalı. İki haftadır Fatih Hoca’da ve yardımcılarında bu konuda ciddi bir zafiyet varlığı ortaya çıktı.

Galatasaray’ın rüyalarımızın çok uzağında olduğu ve şampiyonlar liginde çok büyük sıkıntı çekeceği ortaya çıktı.

Beşiktaş açısından;

Tecrübesiz kalitesiz ve genç oyunculardan kurulu bir takım alan savunması yapamaz. Alan savunması uzun yıllar birlikte oynamayı ve üst düzey tecrübeyi gerektirir. Oyun başında Beşiktaş’ın geriye çekilip alan savunması yapması Galatasaray’ın çok kolay pas yapıp pozisyon bulmasına sebep oldu. Hatta yirmi oyuncu Beşiktaş sahasında olduğu dönemlerde bile otuz kırk metrelik paslar rahatça yapılıp üç dört kez karşı karşıya net pozisyon oluştu. İkinci yarı Beşiktaş’ın bu yanlıştan dönmesi Galatasaray’ı çaresiz bıraktı. Bu da taktik anlayışın ve antrönör tercihlerinin artık futbolda ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Sadece Ferrnades’in ayağına bakan hücum organizasyonlarını çeşitlendirmek için Oğuzhan’ın bu takıma bir an önce kazandırılması gerektiği ortaya çıktı.

Beşiktaş’ın kesinlikle transfere ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Mustafa Pektemek’e geçmiş olsun diyorum. Bu takımın sadece Batuhan’a kalması gibi bir tehlike ortaya çıktı.

Hakem açısından;

Hakemlerin hiçbir ders çıkardığını zannetmiyorum. Aynı taş aynı hamam devam.

Ercan Özdemir / Los Angeles
[email protected] 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?