Sahur Menusu Softasi Yemekleri

Sahur Menüsü iftardan kalan yemeklerden oluşabileceği gibi erken kahvaltı olarak görüp daha hafif ve doyurucu gıdalar harika bir sahur menüsü oluşturulabilir.

Oruçlar tutulur, iftar sofraları hazırlanır ve sahurda niyetler edilir.

Sahurun önemi

Ramazan ayından yapılabilecek en büyük hata sahura kalkmama. Sahura kalkılmadığında vücudun dayanabileceğinden çok daha uzun süre aç bırakıyoruz. Bu süreçte tansiyon ve kan şekeri düşmesi, baş dönmesi ve hatta kalp krizi gibi sorunlarla bile karşılaşılabilir.

Sahura kalkmayan bir kişi iftarda tıka basa yemek yemek ihtiyacı hissedebilir. Boş mideyi bir anda farkında olmaksızın doldurmak vücüda da zarar verebilir, kalbi sıkıştırabilir ve spazmlara neden olabilir.

Unutulmamalıdır ki aniden yemek yenildiğinde kan şekeri de yükselir. Hazımsızlık şikayetleri de sık rastlanılan sorunlar arasında yer alır.

Ramazan ayı boyunca mutlaka sahura kalkılması gerektiğine uzmanlar vurgu yapmaktadır. Sahurda atıştırılan hafif yemeklerden sonra bol bol da su tüketmek gereklidir. 

Sahurda iftardan kalan yemekleri tüketebileceğiniz gibi erken kahvaltı olarak görüp daha hafif ve doyurucu gıdalar tüketebilirsiniz.

Yatmadan önce sahur menüsü için pratik tarifler hazırlamak ve sahurda pişirmekten en kolayı.

Özellikle az tuzlu ve yağlı börek, makarna, haşlanmış patates gibi karbonhidratlı gıdalar kan şekerinizi dengede tutarak acıkmanızı engeller.

Protein içeriği fazla olan gıdalar geç acıkmamızı sağlar örneğin yumurta (haşlama da olabilir), süt ve süt ürünleri  (yoğurt, peynir) gibi. İsterseniz sütlü tatlılar da tüketebilirsiniz.

Meyve, meyve suları ya da komposto tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Sahur Menüsü – Sahur Yemekleri – Sahur Sofrası

Şimdi örnek menülerimize geçelim…

Peynirli Erişte ve Siyah Üzüm Hoşafı
Tortilla Pizza (Sucuk kullanmadan salam yada sebzelerle yapabilirsiniz)
Lorlu Börek

Üç Biberli Yumurta
Pancake

Tarçınlı Sarmal Çörekler
Kıymalı Yumurta

Domates Soslu Sosis

Peynirli Çıtır Ekmek

Börekler , Hamur işleri kategorisinde sahur için hazırlayabileceğiniz yüzlerce tarif var. Özellikle milföy böreklerini denemenizi tavsiye ederim.

Daha pratik ve hafif tarifler için, buradan buyurun…

Not: Uygulayacağınız tariflerde tuz oranına dikkat edin, fazla tuzdan kaçının.

Ramazan İftar Menüleri

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?