Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli?

Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli?

Ramazan’da Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli?

Ramazan ayında oruç tutanların halsizlik ve tansiyon gibi sorunlar yaşamaması için ramazan boyunca beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli?

Sahur ve iftarda yenilen yiyecekler de oldukça önemli. Peki nasıl beslenmeli, nelere dikkat edilmeli?

Sahurda yumurta tok tutar

Ağır yemeklerden kaçının ve bol bol sıvı tüketin” uyarısı yapan uzmanlar, tok tutucu özelliğinden dolayı yumurtanın tüketilmesini öneriyor.

Öte yandan kepekli makarna, bulgur ve esmer pirinçten yapılan yiyecekler, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, bol bol sebze ve salata yemek gerekiyor.

Sahur ve iftarda nasıl beslenmeli

İftar menüsünde neler olmalı?

Bütün besin gruplarından, kararınca almak gerekiyor. İftarda da hafif yemeli ve tatlı tercihini de güllaç gibi sütlü ve hafif tatlılardan yapmalı…

Örneğin; salata; sebze; yoğurt, ayran ya da cacık; et yine tavuk ya da balık ve tam tahıllı karbonhidratların olduğu bir menü iftar için oldukça sağlıklı.

Uzmanlar, sahur sonrası uyku saatleri için de önemli bir uyarıda bulunuyor. Sahurdan sonraki iki saat uyku, ritmi koruyor ve günlük hayatın uykuyla geçmesini engelliyor.

“Oruç tutmak zayıflama yöntemi değil”

Uzmanlar, oruç tutmanın alternatif bir zayıflama diyeti olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor.

Metabolizmanın yavaşlamaması ve kabızlık gelişmemesi için oruçlu kişinin gün içinde yürüyüş yapması gerektiğini vurgulayan uzmanlar Ramazan’da doğru beslenmeyle ilgili şu önerilerde bulunuyor:

Oruç açıldıktan sonraki beslenme, üç ya da tercihen dört öğüne dağıtılmalı. Hafif bir iftar açılışı, iftar, gece ara öğün ve sahur şeklinde planlı olarak sıvı ve gıda alınmalı.

Yemek sırasında kesinlikle acele edilmemeli, gıdalar iyice çiğnenmeli.

Ramazan İftar Menüleri

Sahur Menüsü

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?