Sakatlıklar Sene Boyu Lakers’ın Yakasını Bırakmadı (Lakers Yazı Dizisi 4. Bölüm)

Lakers‘ın “kabus” gibi geçen sezonunun bir başka sebebi ise, senenin başından beri yaşanan sakatlıklar oldu.

Zaten belinden olduğu ameliyat sonrası takıma katılan Dwight‘ın eski formunu yakalaması bir hayli zaman aldı. Belki de bir elin parmaklarının sayısını geçmeyecek kadar maçta gerçek performansını gösterebildi, ve beli tam iyileşmeden, bu sefer de omuzundan sakatlandı.

Omuzundan sakat olduğu dönem, Kobe başta olmak üzere, herkesin hedef tahtası haline dönüşen, fiziki problemli Dwight, mental olarak da çöküşe uğradı. Daha o dönemlerde gitmeyi kafasına koydu. Kobe’nin takım, ve şehir üzerindeki etkisi Dwight’ı hem korkuttu, hem de takımdan uzaklaştırdı.

Pau Gasol, McGee ile girdiği ikili mücadelede beyin sarsıntısı geçirdi. Jordan Hill kalçasından sakatlandı. Gasol, Nash, Blake ve Hill sezonun büyük bir bölümünde oynayamadılar.

Özellikle, kariyeri boyunca çok az sakatlık yaşayan ve ligin hemen hemen hiç maç kaçırmayan oyuncularının başında yer alan Steve Nash‘in, daha ikinci maçta ciddi sakatlanması, ve bir daha toparlanamaması.. Kobe Bryant’ın aşil tendonu ve Jody Meeks’in sol bileğinden sakatlanması. Metta World Peace’in sezonun en önemli bölümünde dizinden menisküs ameliyatı olması.. Antawn Jamison’un sezonun büyük bölümünde sağ dirseğindeki kas yırtığı ile oynaması akılda kalan ciddi sakatlıklar oldu.

Tüm sezon oyuncu ve sakatlık istatisiklerine bakacak olursak, problemin zaten derinine ineriz diye düşünüyorum;

Seteve Nash (32 maç oynamadı); Kalça/ Sırt ve hemstring sakatlıkları sonucu 8 maç, sağ kaval kemiğindeki problemden ötürü 24 maç kaçırdı

Steve Blake (37 maç oynamadı); Karın kasında yırtılma sonucu 37 maç kaçırdı

Pau Gasol (33 maç oynamadı); Dizlerindeki sakatlık sonucu 8 maç, beyin sarsıntısı sonucu 5 maç, sağ ayak tabanındaki sakatlık sonucu 20 maç kaçırdı

Jordan Hill (53 maç oynamadı); Sol kalça kaslarında meydana gelen yırtık sonucu 53 maç kaçırdı

Dwight Howard (6 maç oynamadı); Sağ omuzundaki yırtık sonucu 6 maç kaçırdı

Metta World Peace (6 maç oynamadı); Menisküs ameliyatı olan MWP 6 maç kaçırdı

Kobe ( 6 maç oynamadı); Sol ayak bileğindeki burkulma sonucu 2 maç, ve aşil tendonunun kopması sonucu 4 maç kaçırdı

Bu sayılar toplandığında Lakers takımının ilk beş oyuncularının toplamda 81 maç oynayamadıklarını görebiliriz.

Bir de şöyle bakalım, herkesin kafasındaki ilk 5 olarak düşünülen Kobe – Dwight – Gasol – Nash – MWP 5’lisi toplam 19 maçta birlikte oynamışlar. İstatistiki veri de ilginçtir ki, bu maçların 6’sını kazanan Lakers, 13 maçta yenilmiş. Sahadaki tecrübe, ve yetenekli isimlere bakıp bu durum hakkında düşünmemek mümkün değil, ama sakatlıklarla geçirilen “cehennem” gibi bir sezona bakılırsa insan fazla şaşırmıyor doğrusu..

Birgün maç öncesinde, Lakers’ın antrenörlerinden Gary Vitti ile ayaküstü sohbet etme şansı yakaladım, ve sakatlıkları sordum. Hayatında böyle birşey görmediği söyleyen Vitti, tüm sezon boyunca o kadar yetenekli oyuncunun kenarda oturmasına atıfta bulunarak, bu durumun çok üzüntü verici bir durum olduğunu söyledi.

Oyuna neresinden bakarsanız bakın, ofans (Nash, Kobe, Pau), savunma (Howard, Hill, MWP), bench (Hill, Blake), rebound (Howard, Hill, Gasol), pas alışverişi (Nash, Gasol), neresinden tutsanız elinizde kalan, sakatlarla, problemlerle dolu bir kadro.

Sonuçta da taşların yerine oturmadığı, kimyanın tutmadığı bir takım, ve hayalkırıklığı…

Yarınki konumuz “Dwight Howard” olacak. Takıma geliş şekli, en az gidiş şekli kadar olay olan, “olay” adam Dwight Howard’ı yazacağım..

Kobe ile neden anlaşamadı? 2013 All-Star’larında soyunma odasında, iplerin kopmasına sebep olan olay neydi? Sahada, izleyicinin gördüğü Dwight ile soyunma odasında, kameralar olmadığı zamanki Dwight arasındaki fark ne? Yarın herşaye daha objektif bakma şansınız olacak..

 

İyi günler diliyorum.

 

Burak Yarkent / Los Angeles

[email protected]

 

 

İLGİLİ YAZILAR

Lakers Bugünlere Nasıl Geldi (Lakers Yazı Dizisi 1. Bölüm)

Jimmy Buss’a Ağır mı Geldi (Lakers Yazı Dizisi 2. Bölüm)

Mike D’Antoni ile Takımın Kimyası Tutmadı (Lakers Yazı Dizisi 3. Bölüm)

 

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?