Şam’da gece hayatı tam gaz devam ediyor

Genç muhalif Farah’a göre, “İnsanlar artık umursamıyor. Bir kafeye oturunca halkın muhalifler hakkında rahatça konuşabildiğini duyuyorsunuz. Birkaç sene önce böyle şeyleri yüksek sesle konuşamazdık.”

Şam’da değişen bir diğer şeyse, Esad portrelerine ve fotoğraflarına daha çok rastlanması. Bilbordlar “fitneye ve bölünmeye” karşı uyaran mesajlar ve Suriye bayraklarıyla dolu.

Esad karşıtları kadar taraftarları da rahatça konuşuyor. 40’larında bir esnaf, “Devrim yok, sadece silahlı haydutlar var” diyor. Aynı esnafa göre, Hıristiyanlar ve Müslümanların arasını açmaya çalışan isyancılara karşı ordu savaşmalı.

Bir hediyelik eşya dükkânındaysa, Batı destekli bu olayların Katar ve Suudi Arabistan’ın ekmeğine yağ süreceği konuşuluyor.

Hafta sonları hayat Şam’da iyice canlanıyor. Kafeler, restoranlar, gece kulüpleri tıka basa doluyor. Bazı insanlar, yaşanan olaylara alakasız gibi duruyor. Kafede oturan bir kadın, yaşanan olaylara dair “Şam güvenli bir yer” diyor.

İsyan hakkındaki düşünceler karışık. Bir yıl önceki barışçıl eylemlere karışanlar, onun silahlı bir isyana dönüşmesinden rahatsız. Özellikle radikal İslam’ın gtüçlenmesinden ve Esad’ı devirmesinden korkanlar rejimin çekirdek destekçileri haline gelmiş. Hıristiyanlarlar vediğer azınlıkların mensupları bu konuda hassas.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?