Samsar’a Brooklyn Belediye Başkanı’ndan veda

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, bu ayın sonunda görev süresini dolduracak ve Aralık başında Kiev Büyükelçisi olarak yeni görevine başlayacak New York Başkonsolosu Mehmet Samsar için veda resepsiyonu verdi.

Türkevi’nde verilen resepsiyona, aralarında Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, Haham Arthur Schneier, merhum Arif Mardin’in eşi Latife Mardin, 2009’da vefat eden Ertuğrul Osman’ın eşi Zeynep Tarzi, Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Yuriy A. Sergeyev, ABD’de bulunan Süryani cemaati, Ahıska ve Kırım Türkleri temsilcileri, Türk dernekleri ve toplumu temsilcileri, diplomatlar ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Büyükelçi Apakan gecenin açılış konuşmasında, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’ın görev yaptığı 5 yıl boyunca ABD’deki Türk toplumunu her konuda harekete geçirmek, birlik ve beraberlik içinde daha ileriye götürmek için yoğun çaba sarfettiğinin çok iyi bilindiğini, kendisini ve eşi Feruze Samsar’ı bu yoğun çabalarından ve başarısından dolayı kutladığını söyledi.

Samsar’ın yeni görevinde de Türkiye-Ukrayna ilişkilerine önemli katkılarda bulunacağına inandığını belirten Apakan, ”Biz kendisini ve eşini arayacağız, buradan iz bırakarak gidiyorlar. Sayın Samsar ekibiyle birlikte burada herkese elinden gelen her türlü yardımı ve desteği vermiştir. Sayın Samsar arkasında efsanevi bir isim bırakarak buradan ayrılıyor, kendisini kutluyor ve alkışlıyorum” diye konuştu.

Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz de her zamanki gibi esprili konuşmasında şunları söyledi:

”Öncelikle ben bugün mutlu değilim, Mehmet Samsar’ın aramızdan ayrılacak olması nedeniyle üzgünüm. Beş yıl boyunca ben, eşim, New York’un ve Brooklyn’in sakinleri olarak Samsar ailesiyle sevgi dolu bir ilişki kurduk. Evet Başkonsolos Samsar’ın Ukrayna Büyükelçisi olması bir terfi elbette, ama ben ABD’nin iki Türk büyükelçisi olması gerektiğine inanıyorum, birisi Washington’da, biri de ABD’nin asıl ulusal kenti New York’ta olmalı. Mehmet Samsar New York’ta ve özellikle ABD’de en büyük Türk nüfusunun yaşadığı Brooklyn’de herkesle tanışıp herkeste Türkiye’ye gitme isteği yarattı. Eşim ve ben kendisini çok özleyeceğiz. Türkiye senin gibi bir diplomata sahip olduğu için şanslı. Umarım birkaç yıl sonra seni ABD Büyükelçisi olarak yeniden burada görürüz” dedi.

Markowitz daha sonra Mehmet Samsar’a, Türkiye kültürünün Brooklyn’de tanıtılmasına olan büyük katkıları nedeniyle belediyesinin hazırladığı takdir belgesini takdim etti.

Haham Arthur Schneier de konuşmasında, Türkiye’nin en iyi diplomatlarından biri olan Samsar’a veda etmekten üzüntü duyduklarını belirterek ”Bir gözümüz yaşlı, bir gözümüz ise coşkulu, çünkü Başkonsolos Samsar terfi etti. Kendisi kültürler arasında köprü kuran bir diplomattır” dedi.

Gecede New York ve New Jersey başta olmak üzere ABD’nin çeşitli eyaletlerindeki Türk toplumunun temsilcileri ve dernekleri Samsar’a takdir belgeleri ve plaketler sundular, Türk toplumuna yaptıkları katkılardan ve destekten dolayı teşekkür ettiler.

Ayrıca Doğu Amerika Süryani Kadim Ortodoks Temsilcilerinden Cebrail Akyön, Ermeni asıllı ünlü piyanist Şahan Arzruni de konuşma yaparak Mehmet Samsar’a teşekkür etti.

New York’ta 1 Aralık 2006’ta göreve başlayan Başkonsolos Samsar, Aralık ayı başında Kiev Büyükelçisi olarak göreve başlayacak. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?