fbpx
Anasayfa Haberler Amerika San Francisco’da Türkiye için Demokrasi Konseri

San Francisco’da Türkiye için Demokrasi Konseri

San Francisco Turkiye icin Demokrasi Konseri

San Francisco Golden Gate Music Concourse Band Shell ‘de Türkiye için Demokrasi Konseri düzenlendi.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri

Alaturka Online olarak konseri düzenleyen California Türk Amerikan Dernekleri Birliği (TAAC) Monterey Bölümü Festival Komitesi Direktörü İlge Karancak Splane ile söyleşi yaptık.

TAAC Ilge Karancak Splane

A.O:  İlge Hanım, 2.5 hafta gibi kısa bir sürede yoğun bir çalışmayla konser organize ettiniz. Türkiye için Demokrasi Konseri fikri nasıl aklınıza geldi?

İlge Karancak Splane (İ. K. S.) : Bildiğiniz gibi, Taksimde en son kalan yeşil alanı koruma ile başlayan Gezi Park gösterileri, demokrasi ve insan haklarına sahip çıkmak için milli bir mücadeleye dönüştü.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (9)

Amerika’da bir çok eyalette arkadaşlarımızın gerek, yürüyüşlerle, forumlarla, gerekse de sosyal medya ile Gezi Parkı’na verdikleri desteği yakından izleyip, biz ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (4)

TAAC Monterey Chapter olarak, 15 yıllık Kalifornia-Monterey Sanat ve Kültür Festivali bize, müziğin değişik kültürden gelen insanları nasıl birleştirdiğini ve motive ettiğini hatırlattı. Ayrıca Joan Baez gibi bir çok sanatçının verdiği birlik mesajları ve Gezi Parkında verilen konserler, bizlerde bir konser fikri oluşturdu.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (15)

A.O: Konser fikrine Amerika’daki Türk ve Amerikalı müzisyenlerin desteği nasıl oldu?

(İ. K. S.) : San Francisco, San Jose ve Montereydeki müzisyen arkadaşlarımıza, Demokrasiyi ve Gezi Parkını desteklemek için San Francisco da bir konser yapsak katılırmısınız diye sorduğumuzda hemen hemen bir çoğundan çok olumlu cevap geldi. Hatta Amerikalı bir grubun seve seve bize katılacağını öğrendik.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (14)

A.O: Konseri neden San Francisco Golden Gate Music Concourse BandShell yapmak istediniz?

(İ. K. S.) : Pavarotti ve Grateful Dead gibi bir çok ünlü müzisyenin konser verdiği, tarihi bir mekan olduğu için San Francisco Golden Gate Music Concourse BandShell’de yapmaya karar verdik.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (13)

A.O: Konser için izin alınırken bir zorlukla karşılaştınız mı?

(İ. K. S.) : San Francisco da Parklardan sorumlu ofisi aradığımız da, ne yazıkki, en az bir ay önceden başvuru yapmamız gerektiğini söylediler. Türkiye’de demokrasiyi desteklemek ve burada oturanları da elimizden geldiğince haberdar etmek amacıyla bu konseri yapmak istediğimizi söyleyince, müdüre hanım peki o zaman demokrasiyi desteklemek adına biz de size bir istisna uygulayalım diyerek, başvurumuzu kabul edeceğini söyledi.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (12)

A.O: Konser için büyük bir maddi desteğe ihtiyaç var? Bunu nasıl topladınız?

(İ. K. S.) : Evet, konseri yapabilmek için bağışa ihtiyacımız vardı. Özellikle Monterey de yaşayan demokrasi ve Atatürk aşığı Türk arkadaşların desteği inanılmazdı. Amerikalı arkadaşlara yaklaştığımızda ise, tabiki yardım ederiz dışında bir şey duymadık.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (11)

A.O: Amerika medyasından ve Amerika’lılarda destek gördünüz mü ?

(İ. K. S.) : San Francisco’ daki bir Amerikan radyosu, bir hafta boyunca radyoda konserin ilanını verip, üyelerine e-mail olarak da anons yaptı ve sürekli Türkiyedeki protestolardan bahsetti programlarında.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (8)

Facebook ile yaptığımız duyuru sonucunda, gelemeyeceğini bildiren bazı Amerikalı arkadaşlar, bizlere özel yazdıkları mesajlar ile desteklerini esirgemediler. Yazılanların çoğu, “Atatürk çocukları demokrasiden vazgeçmez, cesur yürekliler, Türk gençliğinin yaratıcılığına hayran olduk , sizlerle gurur duyuyoruz” oldu.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (7)

Konserden bir gün önce, bastırdığımız “Demokrasi için Müzik” rozetlerini almaya gittiğimizde, şirketin sahibi Merry, ilk rozeti alıp, sizi desteklemek için bugünden itibaren bunu hep takacağım dedi ve birde çalışanlarına dağıtmaya başlayınca, göz yaşlarımıza engel olamadık.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (10)

(İ. K. S.) : A.O:  Konser nasıl geçti?

Konser günü, 13 Temmuz da San Francisco‘da alışılmış bulutlu, kapalı havasının yerine inanılmaz güzel bir hava vardı. Gelen gönüllüler, teknik elemanlar, Türkiye den bir gün önce geldikleri halde, konseri duyunca yorgunluk dinlemeyen misafirler, Amerikalı, Türk, Fransız öğrenciler, Japon, Çinli seyirciler , müzisyen arkadaşlar ve çocuklar çok güzel bir görüntü oluşturdular Türkiye de demokrasiye destek adına.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (6)

Gruplarımızın özenle seçtiği şarkı ve marşlar, ve de verdikleri anlamlı mesajlar, hem bizlerin hem de yabancı konuklarımızın yerlerinde duramamalarına neden oldu. Müziğimizi duyup da bizlere katılan Fransız öğrencilere şarkılarımız eşliğinde halay çekmeyi öğretti bir grup Türk arkadaş.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (3)

Konser sırasında, gelen konuklarımıza, Türkiyede olanları kısaca anlatıp, demokrasiyi desteklemek adına bu konseri düzenlediğimizi anlattık. Ayrıca Gezi Parkı protestoları sonucu hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle andık.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (5)

Müzik gruplarımız, Coda, One More Thing, Karmaşık, Hadi Hadi ve Mete Taşın tek kelime ile muhteşemdi. Konser hiç bitmesin istedik.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (2)

Bütün emeği geçenlere, maddi ve manevi desteğini esirgemeyenlere, özellikle müzisyenlerimize bütün kalbimizle teşekkür ederiz.

San Francisco da Turkiye icin Demokrasi Konseri (9)

A.O:  Okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

(İ. K. S.) : Ülkemiz çok zorlu günlerden geçiyor. Şimdi birlik zamanı, ayrılık değil, her ne kadar bölünmemiz için uğraşılsa da. Sanmıyorumki Atatürk yanıldı, Türk mileti zekidir dediğinde. Bu zeki millet, inanıyoruz ki, bir şekilde oynanan oyunların farkına varıp, kanmadan, daha fazla alet olmadan, birbirinden güç alıp, öc almayıp, sonunda doğru yolu bulacaktır.

Uzakdan da olsa kalbimiz, Demokrasi için, Cumhuriyet için, Türkiyemiz için atıyor!

Alaturka Online / San Francisco

Hadi Hadi concert

Hadi Hadi democracy concert

hadi hadi sahne

 

 

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?