Sandy sonrası gelecek olan kasırganın ismini biliyor musunuz?

Sandy sonrası gelecek olan kasırganın ismini biliyor musunuz?

Amerika’nın Kuzeydoğu eyaletlerinde büyük hasara yol açan Sandy sonrasında gelebilecek kasırganın ismi de hazır. ABD Ulusal Meteoroloji Merkezi’nin kasırga isim listesi sıralamasında Sandy’den sonra gelecek fırtına için Tony ismi verilecek.

Bu yıl Atlantik, Pasifik Okyanusları ile Meksika Körfezinde yaşanılan kasırgalara Alberto, Beryl, Chris, Debby, Ernesto, Florence, Gordon, Helene, Isaac, Joyce, Kirk, Leslie, Michael, Nadine, Oscar, Patty, Rafael isimleri verildi. Sandy ile birlikte Amerika bu sene irili ufuaklı 18 kasırgaya isim verirken bunlardan yalnızca Sandy beklenilenden büyük hasara yol açtı.

Her yıl Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından hazırlanan kasırga isim listesinde Tony dışında geriye ‘‘Valerie’’ ile ‘’William’’ kaldı. Ancak meterologlar Amerika için bu yıl kasırga sezonunun Sandy ile bittiği görüşünde.

Amerika’da meydana gelen kasırgalara isim verme geleneği 1953 yılında Bahriyeli meteorologların kadın ismi vermesi ile başladı. Kasırgalara sürekli kadın isim verilemsi ülkede kadınların tepkisine neden olunca 1979 senesinde bu listeye erkek isimleri de eklendi.


IMG 0389
SANDY 2018 KASIRGA İSİM LİSTESİNDE YER ALMAYACAK

Ulusla Meteoroloji Merkezi’nin 2013 kasırga isim listesi de hazır. Her yıl 21 isim A’dan Z’ye alfabetik sıra ile gidiyor ve her 6 yılda da tekrarlanıyor. Yani bu yıl verilen kasırga isim listesi 2018 senesinde de aynı şekilde meydana gelebilecek fırtınalar için verilecek. Ancak 2018 listesinde muhtemelen Sandy ismi olmayacak, zira Merkez ölümcül ve büyük tahribata yol açan kasırga isimlerini emekliye ayırıyor. İşte 2013 fırtına isim listesi;
Andrea, Barry, Chantal, Dorian, Erin, Fernand, Gabrielle, Humberto, Ingrid, Jerry, Karen, Lorenzo, Melissa, Nestor, Olga, Pablo, Rebekah, Sebastien, Tanya, Van ile Wendy

TOPLAM 67 İSİM EMEKLİ EDİLDİ

Ulusal Meteoroloji Merkezi’nin ilginç uygulamalarından birisi de hemen her yıl bir kasırga ismini emekli etmesi. 1954 senesinden itibaren her yıl bir kasırga ismini emekli eden Merkez’in bu sene hangi adı emekli edeceği veya etmeyeceği merak konusu. Merkezin 1954 yılından bu yıla kadar emekli ettiği isim listesi alfabetik sıraya göre şöyle;


IMG 0312
Agnes, Alicia, Allen, Allison, Andrew, Anita, Audrey, Betsy, Beulah, Bob, Camille, Carla, Carmen, Carol, Celia, Cesar, Charley, Cleo, Connie, David, Denis, Diana, Diane, Donna, Dora,  Edna, Elena, Eloise, Fabian, Fifi, Flora, Flyod, Fran, Frances, Frederic, Georges, Gilbert, Gloria, Hattie, Hazel, Hilda, Hortense, Hugo, Inez, Ione, Iris, Isabel, Isidore, Ivan, Jenet, Jeanne, Joan, Juan, Katrina, Keith, Klaus, Lenny, Lilli, Louis, Marilyn, Michelle, Mitch, Opal, Rita, Roxanne, Stan, Wilma.  

Toplam bugüne kadar 67 isim emekli edildi. En fazla isimin emekli edildiği yıl ise 2005 oldu. Katrina dışında 2005 senesinde emekliye çıkan diğer isimler şunlar; Wilma, Stan, Rita, Dennis oldu.

Bu isimlerin listeden çıkarılması nedenleri de genelde ya çok can almalarından ya da çok pahalıya mal olmalarından kaynaklanıyor. Bazı kişilerinde isimlerinin kasırgaya verilemsinden dolayı konuyu mahkemeye taşıyarak adlarının listeden çıkarılmasıyla oluştu.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?