Sandy’nin vurduğu Staten Islandlılar: “Biz burda ölüyoruz”

Sandy’nin vurduğu Staten Islandlılar: “Biz burda ölüyoruz”
Staten Island İdari Bölge Başkanı James Molinaro, süper kasırga Sandy’nin etkisini en çok hisseden isimlerden biri. Geçtiğimiz pazartesi günü yaşanan ve şiddeti en fazla New York ve New Jersey eyaletlerinde hissedilen süper kasırga Sandy’nin hemen ardından kurtarma çalışmaları yoğunluklu bir şekilde başladı. Federal Acil Yönetim Ajansı (FEMA) ve Kızılhaç çalışmalarına büyük bir hızla yoğunluk verirken New Jersey’nin özellikle kıyı bölgeleri ve New York, Queens ve Brooklyn’deki kurturma çalışmaları medyada sıklıkla yerini aldı.

jamesAfetle mücadele görevlileri bir yandan mağdurlara ve afetzedelere yardım ederken, medya ve hükümet yetkilileri de Sandy’nin bıraktığı hasarı tespit etmeye ve felaketi en fazla hisseden bölgeleri gün yüzüne çıkartmaya çalışıyordu. Bu çalışmalar sırasında neredeyse 3 gün boyunca Staten Island unutuldu ya da görmezden gelindi. New York şehrinin en az nüfuza sahip idari bölgesi olmasına rağmen Staten Island Sandy kasırgasında yerleşke başına en fazla can kaybının yaşandığı yer oldu. Yarım milyondan az nüfuzlu bölgede 22 kişi kasırganın neden olduğu kazalardan dolayı hayatını kaybetti. Birçok ev yerle bir olurken, insanlar yıkıntılar altındaki yakınlarına uzun süre ulaşamadı.

Staten Island İdari Bölge Başkanı James Molinaro, sesini yetkililere duyuramadağını söylerken New York Valisi Michael Bloomberg’e dolaylı suçlamalarda bulundu. Dün New York’tan Demokratik Parti senatörleri Kirsten Gillibrand ve Chuck Schummer’la birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Molinaro, 3 gün boyunca bölgesinde evsiz  kalan insanların gidebilecek bir yardım çadırı bulamadığını belirterek, “Kızılhaç onursuz bir kurumdur.” açıklamasında bulundu. Molinaro ayrıca “Staten Islandlılar Kızılhaç’a kesinlikle yardım etmeyin. Bırakın parayı başka bir yerden bulsunlar.” yorumunda da bulundu.

Ayrıca evi yıkıldığı için mağdur durumda kalan afetzede bir kadın Senatör Schummer’a keşif gezisi sırasında, “Lütfen başkana söyleyin. Biz burda ölüyoruz.” feryadında bulundu.

Anderson Cooper’da bu gece CNN’deki programı AC360’da Staten Island’daki duruma geniş yer ayırdı.

Bölgenin yetkili memurları da Molinaro’nun kızgınlığına ortak oldu. New York şehrinin henüz yıkıntılardan kurtulamamış insanlar varken maratonla ilgilenmesinin ya da tünellerden su çıkartmaya çalışmasının ‘mide bulandırıcı’ olduğunu belirten yetkililer “Tünellerden su çıkartmanın hesabını yapmazdan önce sulardan insanları çıkartmaya bakalım.” dedi.

Milletvekili Michael Grimm de aynı endişeleri paylaştı: “Henüz yıkıntılar altından kurtaramadığımız insanlarımız var. İnsanlar ailelerinin nerde olduğunu bilmiyor. Büyük anne ve babalarını arıyan bir aile biliyorum. Bizim konsantre olmamız gereken asıl mesele bu maraton değil.” yorumunda bulundu.

Sandy’nin iki komşu eyalet New York ve New Jersey’i vurmasının ardından afetzedelere gerekli malzemelerin dağıtımının yapılmasında bu iki eyaletin neredeyse birbirleriyle yarıştığı gözleniyor. New Jersey Valisi Chris Christie özellikle New Jersey eyaletinin okyanus kıyısında bulunan şehirlerinde ve Hudson kıyısındaki hatta yaşanan trajediye basında popüler bir isim olmasının avantajınıı da kullanarak dikkat çekmeyi başardı. Ancak görülen o ki Staten Island bölgesi bu noktada aynı görünürlüğü elde edemedi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?