Santa Clara Bölge İdaresi San Jose şehrine dava açmaya hazırlanıyor

Santa Clara Bölge İdaresi, San Jose Şehri Planlama Ofisi (San Jose Redevelopment Agency) aleyhine 62.9 milyon dolarlık borcunu ödemediği gerekçesi ile dava açtı.

Borcunu 2001 yılında ödemeyi taahhüt eden Şehir Planlama Ofisi bu vaadine karşılık miktarı milyon dolarlara ulaşan emlak vergisi gelirlerini alma konusunda bölge yönetimi ile uzlaşmaya varmıştı. Bu anlaşma neticesinde hastane, okul gibi hizmetlerde kullanılması için Santa Clara Bölge Yönetimine gitmesi gereken emlak vergisi gelirleri San Jose Şehir Planlama Ofisi’nin hesabına gitmekteydi.

Borcunu ödeme konusunda hayli yavaş davranan San Jose Şehir Planlama Ofisi ile alakalı olarak Santa Clara Bölge Yönetimi sözleşme ihlali yapıldığı gerekçesi ile dava açtı. Davaya ek olarak San Jose şehrindeki emlakların bu süreçte başkalarının üzerine geçirilmesini önleyecek bir mahkeme emri çıkarılmasını da talep etti.

Bölge yönetiminin en son isteyebileceği şeyin bir dava açmak olduğunu söyleyen idari yöneticilerden Gary Graves “San Jose Şehir Planlama Ofisi sahip oldukları emlakları farklı sınırlar içerisinde göstererek elde ettikleri emlak vergisi gelirini düşük gösterdiler” dedi.

California yasalarına göre yerel yönetimlerden birinin herhangi bir bölgeyi ‘kalkınma bölgesi’ olarak tayin etmesi durumunda şehrin ‘Şehir Planlama Ofisi’ emlak vergilerinden elde edilen gelirleri bu bölgede kullanmak üzere almakta. Bölge yönetimine gidecek olan bu para ‘kalkınma bölgesinin’ kurulması ile yerel yönetimlere gitmekte. Bu gelirin paylaşımıyla ilgili bölge yönetimi, yerel yönetimler ve San Jose Şehir Planlama Ofisi arasında yapılan bu anlaşma 1993 senesine dayanmakta.
Bir süredir San Jose şehir yönetimi ile Santa Clara bölge yönetimi arasında emlak vergilerinden elde edilen gelirin dağılımı ile ilgili kargaşa devam etmekte. Daha önce San Jose şehir yönetimi kalkınma bölgelerinin sürekli genişlediğini öne sürerek bu geliri bölge yönetimine ödemeyi reddetmişti.

San Jose Şehir Planlama Ofisi’ne ait olan 62.9 milyon dolarlık borcun 26.1 milyon doları 2008-09 mali yılına, 21.4 milyon doları 2009-10, ve 15.4 milyon doları 2010-11 mali yıllarına ait.

Bölge yönetiminin 2009 yılından beri ödenmeyen borçlarla ilgili San Jose Şehir Planlama Ofisi ile pazarlıkları devam ederken bu süreç içinde hastane, okul ve sağlık hizmetlerinde kullanılması gereken 589.6 milyon dolar tutarındaki emlak vergisi gelirleri San Jose şehri kasasına girdi. Bölge idari yöneticilerinden jeffrey V. Smith “çok açık bir şekilde görülüyor ki San Jose Şehir Planlama Ofisi bölge yönetimine olan borçlarını ödeme konusunda üzerine düşenini yapmamıştır” dedi.

San Jose şehir yetkilileri ise mevcut durumda kendilerine ait olan emlak vergisi gelirlerine el koyan Santa Clara yönetiminin tutumunu devam ettirmesi durumunda Şehir Planlama Ofisi içerisinde çalışan acentalara paralarını ödeyemeyeceklerini söyledi. San Jose şehir yetkilileri kendi hakları olan emlak vergisi gelirlerini alamamaları durumunda Bölge Yönetimine 1 Ağustos’ta dava açacaklarını da sözlerine ekledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?