Sarıkız için çiftleşme vakti

İsviçre’de geliştirilen bir cihazla çiftçiler, ineklerin çiftleşme vakti gelip gelmediğini cep telefonlarına gelen kısa mesajla öğrenebilecek.

İsviçre’nin başkenti Bern’de bulunan bir teknik üniversitenin öğretim üyeleri tarafından geliştirilen cihaz, ineklerin cinsel organlarına yerleştirilen elektronik ısı algılayıcısını temel alıyor. Cinsel organ ısındığında, o ineğin çiftleşmeye hazır olduğunu belirten bir kısa mesaj çiftçinin telefonuna gönderiliyor. Böylece çiftçi, damızlık boğayı veya bugünlerde daha sık kullanılan yapay inseminatörü doğru zamanda ahıra getirerek çiftleşmeyi sağlıyor.

FİYATI EN AZ 1400 DOLAR

New York Times’ın haberine göre günümüzde mandıralarda kullanılan inekler, daha fazla süt üretmeleri için kullanılan gıda takviyeleri yüzünden daha az “ateşli” oluyor. Bu yüzden çiftçiler, “görsel kontrol” ile hayvanın çiftleşmeye hazır olup olmadığını artık eskisi kadar kolay anlayamıyor. Gelecek yıl en az 1400 dolar fiyat etiketiyle piyasaya çıkması beklenen yeni cihazın bu nedenle ilgi görmesi bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?