Sarraf : ‘Çağlayan Vakıf Bank ve Ziraat Bankası’nın İran Ticaretine Erdoğan’ın Onay Verdiğini Söyledi’

Sarraf : ‘Çağlayan Vakıf Bank ve Ziraat Bankası’nın İran Ticaretine Erdoğan’ın Onay Verdiğini Söyledi’

Rıza Sarraf tanık olarak çıktığı duruşmada ifade vermeyi sürdürüyor. Rıza Sarraf, bugün (Perşembe), Vakıf Bank’la Ziraat Bankası’nın da Halkbank gibi “İran’la ticaret işinde kullanılması” için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yardımcısı Ali Babacan’ın onay verdiğini iddia etti.

Sarraf, bu onay bilgisini de aynı davada sanık olarak adı geçen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın kendisine ilettiğini öne sürdü. Sarraf, bir çok konuyu Zafer Çağlayan’ın bilgisi dahilinde ve ondan saklamadan gerçekleştirdiğini söyledi.

Savcılık, Sarraf’a yardımcısı Abdullah Happani’yle yaptığı bir telefon konuşmasının tape’sini sordu, Sarraf soruları yanıtlarken davanın sanıklarından eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’la bağlantısını anlattı.

Savcılıkla Sarraf arasındaki diyalog şöyle gelişti:

Sarraf, “Eski Halkbank Genel Müdürü beni çağırdı buluşmak için. ‘Çok risk alıyorum’ dedi. ‘Amerikalılar da durmadan beni uyarıyorlar, hayatımı garantiye almam lazım’ dedi.”

Savcılığın “Ne istiyordu?” sorusunu Sarraf, “Ne isteyecek ‘para istiyor’” diye yanıtladı. Sarraf,‘Ben de Zafer Çağlayan’dan bunun için onay aldım’ diye konuştu. Zafer Çağlayan’ın çok şey bildiğini iddia eden Sarraf, birçok şeyi Zafer Çağlayan’ın onayını aldıktan sonra yaptığını belirtti. Sarraf, Süleyman Aslan’la da Çağlayan’dan onay aldıktan sonra bağlantı kurduğunu öne sürdü.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?